Demagog.cz

Rakouské ozbrojené složky údajně odmítají kontroly občanů

Na Facebooku se šíří příspěvek, podle kterého se rakouské ozbrojené složky plánovaly připojit k protestu proti lockdownu neočkovaných, zatímco policie odmítá provádět kontroly. Ve skutečnosti však kontroly probíhají a proti lockdownu se vymezilo jen občanské sdružení se zavádějícím názvem.

24. listopadu 2021

Rakousko aktuálně zažívá velký nárůst pozitivních případů onemocnění covid-19, kdy se čísla pohybují nad 10 tisíci za den. Počet pacientů v nemocnicích dosahuje skoro 2 tísíc, z čehož 433 (k 14. listopadu) na jednotkách intenzivní péče.

Policejní kontroly

Jako reakce na novou vlnu epidemie začal v Rakousku od 15. listopadu platit částečný lockdown pro lidi, kteří nejsou očkování proti onemocnění covid-19 nebo v posledních 180 dnech neprodělali nemoc. Tito lidé mohli opustit domov jen v nezbytných případech, jako např. cesta do práce, k lékaři, na nákup. Policie kontroly prováděla namátkově a dle mluvčího vídeňské policie kontroly probíhají po celé zemi.

Facebookový příspěvek zmiňuje povinnost kontroly bezinfekčnosti, kterou měl rakouský policejní odbor údajně odmítnout provádět. Nicméně rakouský ministr vnitra Karl Nehammer uvedl na Twitteru, že v pondělí, kdy začala částečná uzávěra země platit, bylo provedeno 15 000 policejních kontrol a zjištěno bylo 120 přestupků.

​​

Předseda policejního odborového svazu Hermann Greylinger v rozhovoru nicméně řekl, že policie není schopna všechny kontroly (např. cesty za lékařem, za rodinou, na hřbitov, návštěva kostela) v celé zemi pokrýt a pak vymáhat (video, čas 0:30).

Dodejme, že následně v pátek byla v Rakousku vyhlášena plošná uzávěra s platností od 22. listopadu i pro očkované.

Reakce odborů

Pokud se vrátíme k příspěvku, který se šíří Facebokem, dále v něm stojí: „Svaz ozbrojených sil oznamuje, že se příští sobotu zúčastní velkého shromáždění ve Vídni.” Příspěvek zde odkazuje na demonstraci proti koronavirovým opatřením, kterou na sobotu 20. listopadu svolala Svobodná strana Rakouska (FPÖ). Dodejme, že její předseda Herbert Kickl měl pozitivní test na koronavirus a demonstrace se nezúčastnil.

K účasti na demonstraci vyzýval své členy také Federální svaz ozbrojených sil (FGÖ). Jelikož facebookový příspěvek zřejmě odkazuje právě na tento svaz, snažili jsme se o něm dohledat dostupné informace. Svaz je veden Manfredem Haidingerem, bývalým poslancem zemského sněmu za Burgenland, který byl před časem vyloučen právě ze strany FPÖ. Byť FGÖ vystupuje jako odborový svaz pro zaměstnance armády a ministerstva obrany, jedná se pouze o občanské sdružení (č. 136652208).

Ke svazu FGÖ se také vyjádřil Svaz veřejných služeb (GÖD), který zastupuje více než 250 tisíc zaměstnanců ze všech spolkových zemí kromě Vídně. GÖD zaštiťuje také ozbrojené složky. GÖD uvedl, že se distancuje od FGÖ, který podle něj poškozuje pověst vojáků.

Šéf svazu FGÖ Haidinger ve čtvrtek 18. listopadu 2021 pro agenturu AFP odmítl říct, kolik členů FGÖ má, a uvedl, že „může mluvit jen za členy (svazu) a za nikoho jiného“. „To také znamená, že nemůžu mluvit za armádu,“ doplnil.

Naše hodnocení

Příspěvek tedy vyvolává dojem, že rakouská policie odmítla provádět kontroly protiepidemických opatření. Ve skutečnosti však policie kontroly nijak neodmítla a dále je provádí, pouze nemá kapacitu na to je dělat v plném rozsahu.

Příspěvek také obsahuje informaci o tom, že svaz zastupující rakouské vojáky se plánoval zúčastnit demonstrace. Chybí zde však informace, že se jedná pouze o občanské sdružení, zatímco odborový svaz zastupující vojáky a pracovníky ministerstva obrany se vůči postupu tohoto sdružení ohradil.

Z uvedených důvodů jsme v rámci naší spolupráce se společností Facebook označili výskyty příspěvku pro chybějící kontext.