Ročenka politické pravdomluvnosti

Publikováno 20. prosince 2013

Více než čtyři sta prohřešků proti faktické správnosti odhalil v posledním roce server Demagog.CZ. Kdo si nejvíce vymýšlel při zimní prezidentské kampani, a kdo byl naopak k voličům nejférovější při podzimním předvolebním klání? Podívejte se na nejzajímavější grafiky shrnující celý rok fungování projektu.

Analytický tým projektu Demagog.CZ ověřil za předcházející rok enormní množství výroků. Celkově jich bylo po faktické stránce objasněno na dva tisíce (konkrétně se jedná o symbolickou sumu 1 989 politických prohlášení). A pokud bychom jako organickou součást ověřování za rok 2013 i první část prezidentské kampaně, která odstartovala na konci listopadu roku předchozího, dostaneme se dokonce přes 2 250 výroků.


Oproti minulému roku sice mírně narostlo celkové množství zavádějících tvrzení, nicméně frekvence nepravd či zavádění se statisticky pohybuje okolo deseti procent u každé kategorie a nelze tedy tvrdit, že by politici vypouštěli z úst smyšlenky při každé příležitosti, jak tvrdí oblíbený mýtus. Pokud ovšem započítáme i neověřitelná tvrzení, zůstává pravidlem, že každý třetí výrok, který je nám na obrazovkách předkládán, je něco jiného než pravda.

A ani pokud rozdělíme roční výsledky do tří hlavních celků – diskuse prezidentských kandidátů, nedávné předvolební debaty a ostatní „běžný provoz” – výraznější rozdíly nenajdeme. U pořadů věnovaným předčasným volbám se pouze objevovalo nepatrně více nepravdivých výroků (11,7 %), u prezidentských voleb se dokonce uchazeči o hlavu státu uchylovali celkově k faulům méně často.


Pokud se ale podíváme na statistiku výše, která vychází z pořadů Hyde Park a Interview, kterých se účastnili všichni platní kandidáti za stejných podmínek, najdeme mezi prezidentskou devítkou často už značné rozdíly. Nejlépe dopadli jmenovci Jan Fischer a Taťana Fischerová, kteří jako jediní vybruslili z konfrontací s moderátorem i diváky bez nepravdy. V závěsu jsou pak následováni mužskou trojicí, názorově plnou protikladů, ale v tomto ohledu jednotnou: Schwarzenbergem, Dienstbierem a Franzem. Všichni ostatní kandidáti si pak vysloužili již pět nebo více nepravdivých a zavádějících prohlášení.

Celkem si Demagog.CZ posvítil na sedmadvacet debat s prezidentskými kandidáty, ve kterých zaznělo 535 výroků; což za dva měsíce představuje bezmála plnou čtvrtinu z celkového počtu, který se nashromáždil za měsíců třináct a doposud také nejkomplexnější a nejrozsáhlejší předvolební servis, který byl v historii projektu vytvořen.

V zítřejší druhé části výročních statistik vám mimojiné přineseme souhrnný přehled k předčasným sněmovním volbám.

David Kopecký, Jan Tvrdoň, vedoucí projektu Demagog.CZ