Ročenka politické pravdomluvnosti 2015

Publikováno 27. prosince 2015

Demagog.cz i letos kontroloval, jestli politici a političky mluví pravdu. Jak si vedli v porovnání s předcházejícími lety? A jak dopadl prezident, kterému jsme se důkladně věnovali?

Demagog.cz i letos kontroloval, jestli politici a političky mluví pravdu. Jak si vedli v porovnání s předcházejícími lety? A jak dopadl prezident, kterému jsme se důkladně věnovali?

Loni jsme pod zátěží tří voleb zjistili, že před nimi politici klamou častěji než v běžných politických diskuzích. Doufali jsme proto, že se letos – výjimečně bez obávaných kampaní – dočkáme nejpravdivějšího politického roku. Bohužel, opak byl pravdou.

Navzdory nepřítomnosti voleb markantně vzrostlo množství výroků, které jsme odhalili jako nepravdivé nebo zavádějící. Z více než čtyř stovek ověřitelných vyjádření bylo pravdivých jen 63 %, tedy o celých 12 procentních bodů méně, než bylo obvyklé v předchozích letech. Podíl nepravdivých výroků naopak narostl na čtvrtinu a zavádějící překonaly 12 %.

Jako vždy je však obtížné tato čísla zobecňovat; nárůst může být dán částečně i tím, které konkrétní rozhovory jsme letos ověřovali.Svými vyjádřeními se o naši pozornost často hlásil Miloš Zeman. Ten nás ale naneštěstí nepotěšil. Analýzy jeho rozhovorů dokonce obsahovaly více nepravd a zavádějících tvrzení než těch pravdivých.

Ani v plnění svých předvolebních slibů si nevede nijak valně; porušených a nesplnitelných jsme mu napočítali 15. Prezident nás zaměstnal i svými vzpomínkami na Peroutkova Hitlera-džentlmena, o němž jsme okamžitě zjistili, že neexistuje. Tato kauza se přesto s bizarními zvraty táhla po celý rok a zdá se, že i příští generace budou odsouzeny k hledání článku, který nikdy nevznikl.Velkého ohlasu dosáhla i naše analýza Martina Konvičky, jehož zdroje se ukázaly být často pochybné, zavádějící nebo nepravdivé.

Ekonomickým tématem letoška byla elektronická evidence tržeb, které jsme se věnovali v rámci politických diskuzí a zpracovali jsme k ní i rozsáhlejší analýzy. Také jsme podrobně prozkoumali rozpočet pro rok 2016.
Systematicky jsme se začali věnovat migraci. Pro tu jsme sestavili rozsáhlou abecedu základních pojmů, která by se měla stát povinnou literaturou pro všechny, kteří se k tématu vyjadřují.

Na příští rok můžeme slíbit, že nadále budeme kontrolovat, jestli politici říkají pravdu, a budeme pokračovat v analýzách o migraci, ekonomice a domácí politice i v ověřování předvolebních slibů a důležitých televizních diskuzí.

Všechny naše analýzy si můžete přečíst na www.demagog.cz.

Michal Zeman