Ročenka politické pravdomluvnosti II.

Publikováno 21. prosince 2013

Více než čtyři sta prohřešků proti faktické správnosti odhalil v posledním roce server Demagog.CZ. Kdo si nejvíce vymýšlel při zimní prezidentské kampani, a kdo byl naopak k voličům nejférovější při podzimním předvolebním klání? Podívejte se na nejzajímavější grafiky shrnující celý rok fungování projektu.

Včerejší výroční souhrn činnosti Demagog.CZ za rok 2013 jsme zakončili výsledky prezidentské kampaně. Českem ovšem letos pořádně zahýbalo rovněž další předvolební klání o předčasně uvolněné posty v dolní komoře. Demagog.CZ pokryl celé politické spektrum kandidujících stran, jejichž skóre přinášíme v následujícím unikátním přehledu


Každý ze stranických zástupců dostal v rámci předvolebních Interview Daniely Drtinové stejný díl televizního prostoru, výsledky jsou tedy navzájem souměřitelné (ačkoliv jejich počet se liší) a seřazeny od nejhoršího po nejlepší. První tři nejméně lichotivá prvenství připadla Tomiu Okamurovi, Janě Bobošíkové a Petru Cibulkovi. Monarchistická strana, Změna a TOP 09 se naopak obešla bez nepravdivých i zavádějících tvrzení. Celkem pak bylo u sněmovní kampaně prozkoumáno takřka na čtyři sta výroků, z nichž pětina byla nepravdivá nebo zavádějící.

Pokud se pak opět vrátíme k tomu, v jaké míře jsme byli ze strany politiků oklamáváni, tak lze říci, že nepravdy zaznívaly v každé třetí analyzované diskusi, přičemž převažovaly pořady, ve kterých jsme mohli nepravdu zaslechnout třikrát nebo více. Absolutně nejvíce nepravdivých a zavádějících výroků zaznělo v předvolební diskusi pražských lídrů (což ale bylo dáno z velké části velkým množstvím vystupujících). U duelů si nejméně lichotivé skóre odnesl Jiří Pospíšil a David Rath z poslední ověřované debaty tohoto roku. Naopak pouze deset z celkově více než sto dvaceti sledovaných relací se obešlo zcela bez nepravd nebo zavádění. Při pohledu na čísla je ovšem mít na paměti, že v pokaždé nezazní identický počet výroků a je tak nutno brát tuto závěrečnou statistiku s rezervou.


V tomto roce se projektu Demagog.CZ dostala také řada ocenění. Za nejvýznamnější považujeme zisk Novinářské ceny 2012 v kategorii “Cena Googlu za inovativní občanskou online žurnalistiku”, která nám byla mimo jiné udělena za příspěvky na tomto blogu; a také třetí místo jako nejlepší projekt českého internetu, které jsme obhájili z loňska v soutěži Křišťálová lupa. Stále více nás těší vzrůstající zájem o náš projekt. Desítky emailů, stovky nových příznivců na našem Facebooku a Twitteru a řada vašich pochvalných i kritických komentářů nás utvrzují v tom, že snaha o kultivaci politických debat a o vyvolání debaty nad fakty, které jsou nám předkládány jako pravda, má v českém prostředí smysl.

Dovolte nám poděkovat za vaši přízeň, kterou budeme s dalším nadcházejícím volebním rokem potřebovat i nadále.

Za tým Demagog.CZ,

David Kopecký a Jan Tvrdoň