Ne/pochopitelný systém v ČSSD?

Kdo přesně nakonec bude za jednotlivé partaje v podzimních volbách kandidovat, ještě není zcela jasné. Tedy kromě těch, kteří se dobrovolně z této možnosti vyloučili. Roli může hrát také to, nakolik sociálnědemokratičtí straníci pochopí ve všech regionech systém, jímž se lídři kandidátek (a celé kandidátky) schvalují, abychom parafrázovali poslance Seďu. Pokud bychom se vrátili na začátek, tak např. u konkurenčního ANO zřejmě tyto problémy mít nebudou — vzhledem k tomu, že lídr hnutí v rozhovoru pro média prostě oznámí, kdo a kde bude kandidovat.

Komentář 12. dubna 2017

S blížícím se termínem voleb začíná být veřejnost seznamována s lídry stran v různých regionech. V poslední době zaujal např. Andrej Babiš, když v rozhovoru pro Info.cz oznámil, že Martin Stropnický bude volebním lídrem hnutí ANO v Praze (doposud je poslancem za Jihomoravský kraj). Ve stejném rozhovoru pak Babiš vyjevil Stropnického nezájem o prezidentskou kandidaturu. Zda je o tomto nezájmu informován i Stropnický, nevíme. Kromě ANO již schvalovali své kandidátky např. v ODS.

Ve skládání těch nejlepších sestav, které mají oslnit voliče, nezahálí ani ČSSD. Navržený lídr ve Zlínském kraji, poslanec Antonín Seďa, uvedl, že: „... kandidátka spojuje zkušenost moji i Aleny Gajdůškové. Její neúspěch v minulých primárkách (do krajských voleb) zavinili naši členové. Nevěděli, jak hlasovat, a proto bylo hodně neplatných hlasů.” Tak držíme palce, aby to tam letos padlo.

Zajímavá situace nastala také v Moravskoslezském kraji, kde se k volbě vůbec neodhodlalo asi 30 % zdejších straníků. Jelikož aktuálně nejsilnější vládní stranu čeká další celostranické hlasování, zajímalo nás, jak těžké může takové hlasování být a zda nehrozí, že takových odmítnutí bude více.

ČSSD před krajskými volbami zveřejnila manuál pro své členy, jak mají hlasovat. Dělil se na rozhodování o lídrech strany v kraji a na část, kdy se řešil zbytek kandidátky.

Straníci měli k dispozici také instruktážní video s předsedou Sobotkou v hlavní roli. Premiér svým kolegům ukázal, jak správně kandidáty kroužkovat a křížkovat a také to, že je třeba danou věc spolu s identifikačním lístkem poslat v přiložené obálce do sídla strany.

Vše marno, Gajdůšková jako jediná z navržených lídrů (v rámci volby z jednoho kandidáta) nezískala dostatečné procento hlasů. Je pravdou, že nebyla vyčerpána například možnost dvoudenního výjezdního semináře, popsaný systém primárek se však nejeví jako nepřekonatelně komplikovaný. Seďův výrok jako takový přesto nejde zcela korektně vyhodnotit.

Zdroj: Flipchart Bohuslava Sobotky.

Tihle už ne?

Sociální demokraté v poslední době trpí častými odchody svých členů, naposledy včera rezignoval jihočeský hejtman Zimola. Z vrcholných pozic však odchází sociálních demokratů víc, naopak do širšího vedení se vrací některé známé tváře. Pojďme si udělat krátký souhrn těchto rošád.

Zimola rezignoval pod tlakem kauzy s chatou na Lipně, svůj odchod doprovodil přirovnáním tlaku svých koaličních partnerů k „Mnichovskému diktátu”. Touto svěží myšlenkou se zařadil do průběžně se rozrůstajícího zástupu politiků, kteří politické události přirovnávají tu k Únoru 48, tu k politickým procesům atd. Mezi zlidovělá přirovnání patří vyjádření šéfa České lékařské komory, jenž lékaře připodobnil během kampaně „Děkujeme, odcházíme” k signatářům Charty 77.

S hlasitým prásknutím dveřmi se také loučí poslankyně ČSSD a poradkyně prezidenta Marie Benešová. V rozhovoru pro Lidové noviny uvedla: „Práci jsem dělala ráda, ale k tomu, abych ji i nadále dělala s oblibou, bych potřebovala politiku dělat se slušnými lidmi. Ti slušní se ze strany vytrácejí a s neslušnými spolupracovat nechci.”

Další výraznou tváří strany, která v politice končí, je poslanec Vítězslav Jandák. Rád by nově dohlížel na veřejnoprávní Český rozhlas. Přinejmenším podobně jako funkcí ministra kultury proslul např. svým pojednáním o bigbítu:

Z „poslaneckého skleníku” se stahuje rovněž Jeroným Tejc, neúspěšný kandidát na prvního místopředsedu strany. Ovšem sociálním demokratům se nevyhýbají ani velké návraty. Do širšího vedení se vrací Michal Kraus, někdejší předseda poslaneckého klubu, který politiku opustil v souvislosti s aférou „kakao z Ghany”. Ten v době, kdy se tato kauza řešila, vysvětloval, proč je na jedné ze smluv podepsán jako ředitel, a to velmi odzbrojujícím způsobem:

„Při podpisu smlouvy byla taková atmosféra, taková euforie, že když jsem řekl, že nemám žádnou funkci, řekli mi napiš direktor. Tak jsem napsal direktor.“

Rádi bychom řekli, že takové situace zažíváme také. Kdo přesně nakonec bude za jednotlivé partaje v podzimních volbách kandidovat, ještě není zcela jasné. Roli zjevně může hrát nejen to, nakolik straníci pochopí systém schvalování. Jinak tomu nejspíš bude u konkurenčního ANO, kde lídr hnutí v rozhovoru pro média zkrátka oznámí, kdo a kde bude kandidovat. Vem čert manuály!

Po publikaci textu se ozval poslanec Seďa s následujícím doplněním: „Když jsem hovořil o Aleně Galdůškové, kde naši členové nepodpořili její nominaci na lídra ČSSD, pak šlo spíše o to, že hodně neplatných lístků nebylo z důvodu toho, že nezakrouškovali ANA a nepřešktli NE. Ale to, že opoměli podepsat verifikační lístek. A pokud by se tyto hlasy započítaly, pak by Gajdůšková byla zvolena.“ Doplňme, že nutnost podepsat verifikační lístek byla rovněž zdůrazněna v manuálu, ale i samotným premiérem v instruktážním videu.

Autorem dnešního textu je Jan Tvrdoň.

Líbí se vám naše práce? Pojďte hlídat politiky s námi !