Ruská ekonomika se ve světovém žebříčku propadá

illustration
Podle facebookového příspěvku, který kritizuje Green Deal a protiruské sankce, Rusko v žebříčku světových ekonomik navzdory sankcím šplhá vzhůru. Jako důkaz autor přikládá graf s pořadím států podle velikosti jejich HDP v letech 1992, 2008 a 2024. Tento graf, který pro rok 2024 uvádí jen predikci, ale ve skutečnosti pochází už z roku 2020, a vznikl tak ještě před ruskou invazí na Ukrajinu i před schválením Green Dealu. Podle aktuálních dat si Rusko v žebříčku naopak pohoršilo a dle současných predikcí v něm nebude stoupat ani v následujících letech.

Meta fact-check 28. června 2024

Zdroj: Facebook

Facebookový příspěvek v úvodu ironicky komentuje, že „nám Green Deal a sankce vycházejí“, a zmiňuje, že evropské státy ekonomicky drtí Čína. Hlavním sdělením příspěvku je ale tvrzení, že Rusko v žebříčku světových ekonomik stoupá nahoru, což údajně dokládá přiložený graf. Právě tomuto tvrzení se budeme věnovat a nebudeme tak hodnotit, jak na evropskou ekonomiku dopadá Green Deal a protiruské sankce.

Graf v příspěvku na první pohled uvádí pořadí států v letech 1992, 2008 a 2024 a ukazuje posun Ruska z devátého na šesté místo před Německo, Francii, Itálii nebo Spojené království. U hodnoty pro rok 2024 graf obsahuje anglicky psanou poznámku, že se jedná o „projekci“, tedy odhadovanou budoucí hodnotu.

Původ grafu

Graf v příspěvku pochází z webu Statista.com, který ho zveřejnil už v červenci 2020. V případě hodnot pro rok 2024 tak tato vizualizace ukazuje starší a dnes již neaktuální predikci, která vznikla ještě předtím, než Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu a než na něj EUdalší státy v této souvislosti uvalily sankce.

Web Statista.com ve svém článku uvedl, že jeho autoři při vytvoření přehledu použili data a predikce Světové bankyMezinárodního měnového fondu (MMF). Pořadí států v grafu u let 1992 a 2008 odpovídá tehdy dostupné statistice Světové banky (.xls), která vyčíslovala celkové HDP jednotlivých zemí v běžných cenách, přesněji v amerických dolarech. MMF pro zmiňované dva roky uváděl mírně odlišná data než Světová banka, což je zřejmě způsobeno použitím rozdílného kurzu při přepočtu HDP z národních měn na dolary.

Reálná data do roku 2023

Nejaktuálnější žebříček, který srovnává státy podle jejich celkového HDP, zveřejnil web Statista.com v únoru 2024. Jeho vizualizace vychází z dat Mezinárodního měnového fondu a zahrnuje reálná data až do roku 2023, tedy poslední dostupná reálná data. Vhodné je upřesnit, že konečné hodnoty za rok 2024 ještě nejsou známy a budou k dispozici až v následujícím roce.

Infographic: Continental Shift: The Biggest Economies Over Time | StatistaYou will find more infographics at Statista

Pořadí vycházející z dat za rok 2023 ukazuje, že oproti predikci z roku 2020 nedošlo k tak výraznému skoku u asijských zemí. Čína tak například není na prvním místě. Rusko, které mělo dle predikce postoupit na 6. místo, naopak kleslo až na 11. místo.

Pokud se podíváme na vývoj v jednotlivých letech v období od roku 2008 do roku 2023, Rusko se zvláště mezi lety 2018 a 2022 posouvalo v žebříčku nahoru. O rok později, tedy po začátku války na Ukrajině, ale zaznamenalo propad o tři příčky.

Nenastal ani predikovaný propad pořadí u Německa, Francie či Itálie. Všechny tři zmíněné země se v roce 2023 umístily v žebříčku před Ruskou federací.

Predikce do roku 2029

Od roku 2020, ze kterého predikce v příspěvku pochází, vydal Mezinárodní měnový fond odhady novější. V dubnu 2024 například zveřejnil ekonomické predikce pro roky 2024 až 2029. Předpokládané pořadí států podle hodnot HDP v současných cenách v USD shrnuje následující graf. Ten zobrazuje ekonomiky, které se podle predikce budou pohybovat na prvních 16 místech.

Podle predikcí Mezinárodního měnového fondu by se velké změny v rámci tohoto statistického ukazatele dít neměly. Výjimkou by podle MMF měl být nárůst indické ekonomiky, která by se z 5. místa měla posunout až na 3. pozici. U Ruské federace predikce předpokládá pokles o jednu příčku na 12. místo. Největší evropskou ekonomikou by mělo zůstat Německo, ačkoliv by mělo být ze současné 3. pozice sesazeno právě Indií.

Srovnání ekonomik z jiných úhlů pohledu

Statistiky HDP v současných cenách, tedy jednoduše přepočítané podle stávajících směnných kurzů, však nejsou jedinou možností, jak sílu ekonomik hodnotit. HDP se běžně uvádí v přepočtu na obyvatele nebo se započtením parity kupní síly (PPP). Druhá zmíněná metoda odráží mezinárodní rozdíly, včetně rozdílů mezi měnami. Pomocí ní se konkrétně vytváří umělá měnová jednotka vyjadřující kurz mezi dvěma měnamipři kterém si lze v obou zemích „nakoupit stejné množství zboží“. Ve statistikách zohledňujících paritu kupní síly se pak částky uvádějí v mezinárodních dolarech.

Mezi pořadím států v jednotlivých žebříčcích existují rozdíly. Ve srovnání celkového HDP podle parity kupní síly už podle MMF první místo obsadila Čína, která předběhla Spojené státy v roce 2017. Pozice Ruska v této statistice je stabilní, od roku 2014 dlouhodobě drží 6. příčku.

Výrazně jiné pořadí ukazuje statistika, která přepočítává hodnotu HDP v paritě kupní síly na jednoho obyvatele, a bere tak v úvahu i rozdíly ve velikosti populace států. Na čele tohoto žebříčku se podle dat MMF drží země jako Lucembursko, Singapur, Katar či Irsko. Spojené státy v posledních letech obsazují 9. příčku. Čína se naopak dlouhodobě pohybuje až za 70. místem, Rusko za 50. příčkou. Pro srovnání, Česká republika se umisťuje mezi 35. a 45. místem.

Shrnutí

Facebookový příspěvek obsahuje reálný graf webu Statista.com, který srovnává státy podle velikosti jejich celkového HDP. Autor příspěvku ale pomíjí, že graf obsahuje predikci vytvořenou už v červenci 2020. Nemůže tak zohledňovat vliv sankcí, které země EU a další státy na Rusko uvalily kvůli invazi na Ukrajinu po únoru 2022. Statistika také vznikla ještě předtím, než lídři Evropské unie schválili hlavní cíle Zelené dohody.

Autor příspěvku také tvrdí, že Rusko v žebříčku postupuje nahoru. Přestože ale stará predikce Mezinárodního měnového fondu (MMF) z roku 2020 předpovídala, že Rusko v roce 2024 obsadí 6. místo, aktuální predikce z letošního roku mluví o 11. příčce. V roce 2025 si Ruská federace dle predikce pohorší na 12. místo. Zlepšení ruské pozice v žebříčku neukazují ani poslední reálná data MMF za roky 2022 a 2023. Ta ukazují, že se Rusko v roce 2023 propadlo o tři příčky na současnou 11. pozici.

V rámci naší spolupráce s Facebookem jsme z těchto důvodů příspěvek označili jako nepravdivý.