Demagog.cz

Singapurská pitva a její smyšlené důsledky pro léčbu covidu-19

Podle facebookového příspěvku není covid-19 způsoben virem, nýbrž bakterií, která byla vystavena radiaci. Autor se odvolává na singapurské ministerstvo zdravotnictví. Tamní lékaři údajně měli navzdory zákazu WHO provést první pitvu oběti covidu-19 a pro léčbu prý doporučují aspirin a antibiotika. Singapurské ministerstvo zdravotnictví se však proti těmto nepravdivým informacím ohradilo. Pitvy nemocných se provádějí od počátku epidemie a WHO je nijak nezakazuje. Nemoc je způsobena virem a antibiotika na ni tak nemají vliv.

30. listopadu 2021

Podle příspěvku je Singapur první zemí na světě, která provedla pitvu oběti covidu-19. V důsledku pitvy měli vědci dojít k závěru, že nemoc není způsobena virem SARS-CoV-2, ale bakterií, „která byla vystavena radiaci a vytváří krevní sraženiny, což způsobuje smrt“.  Lékaři v Singapuru údajně nedodrželi protokol Světové zdravotnické organizace (WHO), který podle autora zakazuje provádění pitev zemřelých s covidem-19. Tamní ministerstvo zdravotnictví pak mělo změnit pravidla léčby, nasadit nemocným aspirin a antibiotika a poslat 14 tisíc pacientů z nemocnic domů.

Virus nebo bakterie?

Onemocnění covid-19 se poprvé objevilo v Číně na konci roku 2019. Tehdy o něm čínské autority informovaly jako o „zápalu plic neznámého původu“, již 7. ledna 2020 však tamní lékaři izolovali nový typ koronaviru, který dočasně nazvali 2019-nCoV. Genetický materiál viru byl posléze sekvenován (byla „přečtena“ jeho DNA, pozn. Demagog.cz) a 12. ledna tato data čínské úřady sdílely se zahraničními vědci. SARS-CoV-2 byl následně vícekrát izolován z pacientů po celém světě, např. v Kanadě, Koreji, Spojených státech, Itálii či Austrálii.

V posledních téměř dvou letech probíhá po celém světě rozsáhlý výzkum tohoto nového viru způsobujícího covid-19, mimo jiné také v souvislosti s vývojem vakcín proti tomuto onemocnění. Covid-19 tedy skutečně způsobuje (korona)virus, nikoliv bakterie.

První pitva oběti covidu-19

Podle facebookového příspěvku provedli v Singapuru úplně první pitvu zemřelého s covidem-19 na světě, údajně v rozporu s protokolem WHO, který má tyto pitvy zakazovat.

První pitvy obětí covidu-19 ale proběhly již na začátku roku 2020, například v Číně (.pdf, str. 1) nebo Španělsku, a následně se staly běžnými po celém světě. Světová zdravotnická organizace poté v březnu 2020 vydala první doporučení (.pdf) k nakládání s těly obětí covidu-19, které se týkalo také průběhu pitev (str. 2), především s ohledem na bezpečnost celého procesu. WHO pak své doporučení aktualizovala (.pdf) v září 2020.

WHO tedy nezakazuje provádění pitev zemřelých s covidem-19, pouze dává doporučení, jak při těchto pitvách postupovat. Pitvy se po celém světě provádějí již od počátku pandemie.

Léčba aspirinem a antibiotiky

Antibiotika se obecně používají proti onemocněním způsobeným bakteriemi, nikoli viry, jelikož proti virovým infekcím nejsou účinná. Pro léčbu virového onemocnění covid-19 se proto nedoporučují. V určitých případech je však lékař může předepsat pro zabránění vzniku souběžné bakteriální infekce.

Aspirin snižuje teplotu a bolest a má protizánětlivé účinky, a tak jej například české Ministerstvo zdravotnictví doporučuje dospělým pacientům užívat pro potlačení některých projevů covidu-19. Nemoc jako takovou ale aspirin nevyléčí.

Reakce Singapuru

Příspěvek, se na Facebooku objevuje již opakovaně a stejnou “první” pitvu v minulosti přisuzoval např. Rusku. Jelikož tentokrát byl zmíněn Singapur, vydala tamější vláda tiskovou zprávu, v níž se proti nepravdivým informacím ohrazuje. Zpráva uvádí, že pitva zemřelého s covidem-19, kterou příspěvek popisuje, vůbec neproběhla. Zároveň dodává, že nemoc je opravdu způsobena virem a nikoli bakterií a že k žádné úpravě způsobu léčby pacientů s covidem-19 nedošlo. Již dříve se proti nepravdivému příspěvku ohradilo také singapurské ministerstvo zdravotnictví.

Facebookový příspěvek tedy obsahuje několik nepravdivých informací. Nemoc covid-19 je způsobena koronavirem SARS-CoV-2, nikoliv bakterií. Pitvy zemřelých s covidem-19 se provádějí již delší dobu a WHO je žádným způsobem nezakazuje. Nepravdivé je také tvrzení, že lze covid-19 vyléčit antibiotiky a aspirinem. Především není pravda, že by zdrojem těchto nepravdivých tvrzení bylo singapurské ministerstvo zdravotnictví.

Vzhledem k těmto informacím jsme v rámci naší spolupráce se společností Facebook označili výskyty příspěvku jako nepravdivé.

Abychom mohli měřit návštěvnost webu, potřebujeme Váš souhlas se zpracováním osobních údajů prostřednictvím cookies. Více o zpracování osobních údajů