Šíří se smyšlená citace čínského prezidenta o pomoci Rusku. Zdroj neexistuje

illustration
Na facebooku se znovu objevila rok stará údajná citace čínského prezidenta. Si Ťin-pching podle ní světu vzkazuje, že pokud uvidí nebezpečí třetí světové války, Čína Rusku při jeho válečném tažení pomůže. Po takových slovech čínského prezidenta však ve světových médiích není stopy.

Meta fact-check 16. května 2024

Zdroj: Facebook

Šířící se příspěvek obsahuje údajnou citaci Si Ťin-pchinga, podle které se Čína staví na stranu Ruska a slibuje mu vojenskou podporu. „Čína teď Rusku nepomáhá, ale pokud se Čína rozhodne Rusku pomoct, Bůh nepomůže ani vám,“ pohrozil prý čínský prezident, kterému se údajně nelíbí, že Ukrajině v průběhu války „pomáhá téměř celý svět, ale Rusko je samo“. Právě poté Si podle příspěvku řekl, že pokud Čína uvidí nebezpečí třetí světové války, Rusku pomůže. „Prozatím se posaďte a sledujte, jak Rusko vyhraje samo proti 50 zemím,“ končí popisovaná citace.

Citace bez zdroje

Příspěvek se na internetu nešíří poprvé, stejná citace na sociálních sítích kolovalakvětnu a především v červnu 2023. Odkaz na původní zdroj, ze kterého text má vycházet, ale příspěvky neuvádějí. Zmínky o tom, že by se čínský prezident takto o Rusku vyjádřil, není možné dohledat na webech českých ani zahraničních zpravodajských agentur. O dané citaci neinformovaly ani ruské agentury jako Interfax, RIA Novosti či TASS a ani web čínského ministerstva zahraničních věcí.

První výskyt příspěvku, který se redakci Demagog.cz podařilo najít, pochází z 19. května 2023. Na ruské sociální síti VKontakte ho tehdy zveřejnil český kanál Donald Trump a vítězství světla. Odtud se rychle citace rozšířila mezi české uživatele facebooku, tiktoku i na platformu Telegram. Na začátku června 2023 se na české příspěvky začaly odkazovat i ruskojazyčné účty na twitteru.

Právě v ruském znění příspěvek na sociálních sítích získal největší pozornost a miliony zhlédnutí. Zajímavé je, že čeští uživatelé později začali sdílet údajné Si Ťin-pchingovo vyjádření v mírně odlišném znění, které odpovídá strojovému překladu ruské verze. Rusky psaný text také převzala i některá ruská média, i ta ale dodávala, že příspěvky na sítích u citace neuvádějí zdroj.

Postoj Číny k ruské invazi na Ukrajinu

Jak uvedl politolog Thomas Eder pro server iRozhlas.cz, Čína sice od začátku rusko-ukrajinské války své ekonomické a diplomatické vztahy s Ruskem prohloubila, udržuje si ale odstup od jasné vojenské podpory Putinova režimu. Ten tak musí spoléhat na dodávky vojenského materiálu zejména ze Severní Korey.

Nejvýraznější roli, jakou Peking – i samotný Si Ťin-pching – už od února 2022 hraje, je pozice „mírotvůrce“. Čínská strana dlouhodobě hlásá, že je jejím cílem podporovat mírová jednání a nepřilévat ‚olej do ohně‘ “. Čína také představila mírový plán o dvanácti bodech, ve kterém vyzývá k zastavení bojů a vyřešení humanitárních otázek. Odborníci poukazují na to, že může jít jen o pokus vymezit se vůči kritikům, podle kterých se Čína stala „tichým komplicem“ Ruské federace.

Čína tak nadále balancuje bezpečnostní spolupráci s Ruskem, kterou ještě upevnila na jaře 2023, a ekonomickou spolupráci se západními státy. Přestože na začátku invaze Peking Rusku podporu vyjádřil, veřejně se nezavázal poskytnout Moskvě přímou vojenskou pomoc či dodávky zbraní ani opustit svou „neutrální“ pozici.

Závěr

Facebookový příspěvek obsahuje smyšlenou citaci čínského prezidenta o podpoře Ruské federace. Slova, která vkládá Si Ťin-pchingovi do úst, nelze dohledat na webech českých ani zahraničních zpravodajských agentur. Nezveřejnily je ani agentury sídlící přímo v Rusku, které své čtenáře o novinkách v rusko-čínských vztazích běžně informují. Údajná citace také odporuje neutrálnímu postoji, který čínská diplomacie od začátku ruské invaze na Ukrajinu veřejně prezentuje. Příspěvek jsme proto v rámci naší spolupráce s Facebookem označili za nepravdivý.