Škoda rány, která padne vedle

Publikováno 29. dubna 2012

Snaha představitelů opozice o shození současné vlády zřejmě došla tak daleko, že se její zástupci nezdráhají ohýbat fakta o desítky procent nebo miliard ve svůj prospěch. Jiří Šlégr nebyl vůbec celkově tak přesný, jako například v Naganu proti výběru Kanady, za což jej řada z nás dodnes vyzdvihuje. Jeho další výrok, že výdaje státu na sport byly sníženy o 57 % je velmi nepřesný. Realitou je totiž číslo 17,7 %. Snad bude příště poslanec Šlégr opět pálit ostrými jako ve zmíněném zápase

Debata předcházející pátečnímu hlasování o důvěře vlády se protáhla na dlouhé hodiny a přinesla desítky politických výroků. Zejména opozice své kolegy sedící vpravo rozhodně nešetřila. Hodně se házelo nejrůznějšími čísly, což nemohlo analytický tým Demagogu nechat chladným. Přinášíme vám exkluzivně následující komentář k vystoupení opozičních poslanců.

Miliardy sem, miliardy tam

Jako vždy se mluvilo o horké bramboře jménem zadlužování státu. David Rath tvrdil, že když pravice přebírala zemi, tak český dluh vůči HDP dosahoval 35 %, a nyní je již na úrovni 45 %. Půjčování si na provoz státu nenechalo pak chladné ani komunisty.

Podle Jiřího Dolejše došla situace v Evropě ještě dále a průměrný dluh evropských zemí činí 90 %. Oba poslanci si ovšem statistiky přizpůsobili po svém. Davida Ratha odkážeme na jeho stranického kolegu Rykalu, který má evidentně k této problematice přesnější data. Zadlužení při nástupu pravice bylo 28 % a v současnoti činí 41 % HDP. Situace v EU také není tak hrozivá, jak to komunistický poslanec líčí. V současnosti je průměrný dluh starého kontinentu o celého 7,5 procentního bodu nižší, než Dolejš uváděl.

Tím ovšem kritika vlády v oblasti nakládání s penězi nekončila. Michal Hašek byl přesvědčen, že koalice uvaluje na občany tak velké daňové břemeno kvůli tomu, že jí za posledních 6 let uniklo na daních téměř půl bilionu korun. Pan poslanec ale evidetně neumí interpretovat statistiky daňové správy. Celková nakumulovaná výše daňových nedoplatků totiž ve skutečnosti činí „pouhých“ 120 miliard. Miliardami házel také místopředseda sněmovny Zaorálek. Při kritice vlády v oblasti sociální podpory, kam spadá např. pohřebné nebo porodné, prohlašoval, že výdaje na tuto oblast činí pouhé 3,6 miliardy. Za tuto částku by ovšem mnoho kočárků ani rakví pořídit nešlo. Ani nemusí, ve skutečnosti je totiž výše sociální podpory více než 10krát vyšší, než tvrdí Zaorálek.

Sněmovní docházka a disciplinární přestupky

Opoziční poslanci se ve své kritice dotkli také fungování současné sněmovny. Jiří Šlégr například tvrdil, že se v úterý v týdnu před hlasováním o důvěře vládě koaliční poslanci vyhýbali práci a nebyli na jednání přítomni. Jak je ovšem z přehledu hlasování zřejmé, vládní poslanci nijak v absencích své opoziční kolegy nepřekonávali. Jiří Šlégr nebyl vůbec celkově tak přesný, jako například v Naganu proti výběru Kanady, za což jej řada z nás dodnes vyzdvihuje. Jeho další výrok, že výdaje státu na sport byly sníženy o 57 % je velmi nepřesný. Realitou je totiž číslo 17,7 %. Snad bude příště poslanec Šlégr opět pálit ostrými jako ve zmíněném zápase.

Poslankyně Nedvědová (KSČM) také posuzovala situaci v dolní komoře, a to konkrétně výrokem, že je současná sněmovna rekordní co do počtu poslanců (4), jejichž vydání musí řešit mandátový a imunitní výbor. I když může současná situace opravdu působit špatně, musíme paní poslankyni opravit. Stejný počet poslanců řešil zmíněný výbor již v minulém volebním období. Navíc mezi roky 1998 až 2002 se stejný problém týkal dokonce 6 členů tohoto tělesa. V tomto čase pak byly na pořadu dne pikantní situace, kdy se poslanci odvolávali na svou imunitu, což řešil výbor pouze disciplinárně. Za všechny bychom mohli jmenovat exposlance Jana Kavana, jenž policii, když z něj byl cítit jasný alkoholový odér, vysvětlil, že je to zapříčiněno tím, že se namazal francovkou.

Snaha představitelů opozice o shození současné vlády zřejmě došla tak daleko, že se její zástupci nezdráhají ohýbat fakta o desítky procent nebo miliard ve svůj prospěch. Nepochybně by přitom stačilo věcně a korektně pojmenovat současnou situaci v Česku, která ve světle současných protestů stejně není pro vládu nikterak lichotivá. A to ani bez přikrášlených čísel.Autory dnešního článku jsou Jan Tvrdoň a David Kopecký. Oba pracují jako analytici projektu Demagog.CZ.