Složenka na 96 tisíc korun pokrývá dvouměsíční péči o devět dětí
Meta fact-check 5. září 2023
Složenka, kterou v srpnu 2023 vystavila krajská pobočka ostravského Úřadu práce, obsahuje konkrétně částku 96 419 korun. Ústřižek se po sítích šíří v různých podobách a s různou mírou úprav. Množství reakcí a sdílení nasbíral například příspěvek, který na jeho základě kritizoval štědrost sociálního systému. Údaje o adresátce jsou na fotografii anonymizovány jen částečně, její příjmení je tak jasně čitelné.
Na sociálních sítích se hojně šířila i analýza jednoho z uživatelů facebooku, který na základě kódů z poznámky na složence došel k závěru, že se jedná o podvrh a fotomontáž; jeho závěry přebral i server Manipulátoři.cz, ze kterého později čerpaly další servery.
Jak Úřad práce, tak Ministerstvo práce a sociálních věcí odmítly kvůli ochraně osobních údajů a povinnosti mlčenlivosti konkrétní poštovní poukázku na vyplacení dávek komentovat. Mluvčí ministerstva nicméně uvedla důvod, proč mohou někdy složenky obsahovat i nezvykle vysoké částky: „Obecně lze uvést, že z důvodu úsporných opatření může být odesláno více sociálních dávek najednou nebo za delší období společným poštovním poukazem.“
Jak se nakonec ukázalo, přesně k tomuto v případě dané složenky došlo. Adresátka, kterou vypátraly Seznam Zprávy, pravost poukázky potvrdila a uvedla, že šlo příspěvek na devět dětí vyplacený za dva měsíce zpětně. Osmapadesátiletá žena má podle svých slov v péči děti ve věku od dvou do sedmnácti let. Všechny děti jsou jejími vnoučaty, jejich rodiče jsou ve výkonu trestu; tři z nich má v pěstounské péči, o zbylá se stará. Po zveřejnění článku Seznam Zpráv autor analýzy, která poukázku označovala za podvrh, svůj příspěvek smazal a servery Manipulátoři.cz či Romea.cz se za sdílení chybných informací omluvily.
Poštovní poukázka je tedy pravá, nejedná se ovšem o měsíční platbu, jak naznačují některé facebookové příspěvky. Částku 96 tisíc Kč žena získala zpětně za dva měsíce na péči o devět dětí.
Tomio Okamura a jeho zapojení do celé kauzy
Fotografii bez dalšího kontextu sdílel i předseda SPD Tomio Okamura. Ani on příjmení adresátky na snímku neskryl, zároveň k němu doplnil pouze komentář ve znění „z tohoto útržku to vypadá, že se vláda o některé “spoluobčany” umí postarat.“ Poté, co se začaly šířit mylné informace o tom, že se jedná o podvrh, svůj příspěvek smazal a od jeho sdílení se distancoval. „Můj profil spravuje několik správců, ten příspěvek byl na mém profilu cca TŘI MINUTY, a po mém upozornění byl ihned stažen, právě protože není jistý zdroj. Pečlivě sleduji, aby byly na mém profilu vždy pouze ověřené informace,“ uvedl pro iDNES.cz. Zároveň zmínil, že v případě, že se zprávy o podvrhu podaří vyvrátit, příspěvek na svůj profil opět vrátí.
Tak také učinil: poté, co Seznam Zprávy pravost složenky potvrdily, fotografii opětovně zveřejnil i s původním komentářem, tentokrát však bez uvozovek u slova spoluobčan. Informaci o tom, že jde o dávky za dva měsíce, k snímku ale nepřipojil. Adresátka se proti Okamurově přístupu ohradila otevřeným dopisem. Předseda SPD se k dané situaci na facebooku vrátil dalším vyjádřením, kde několikrát zdůraznil celkovou částku dávek. Ani tentokrát však neuvedl, že se jedná o příspěvek za dva měsíce, a naopak částku v textu porovnával s „násobně nižší” odměnou za celoměsíční práci pracujících lidí.
Příspěvky na péči o děti
Závěrem se ještě zaměřme na to, jaké druhy finanční pomoci mohou v Česku pobírat lidé pečující o děti. Nárok na přídavek na dítě mají jen domácnosti s nižšími příjmy. Od ledna 2023 se výměra měsíčního příspěvku na dítě v závislosti na věku dítěte pohybuje mezi 830 Kč a 1 580 Kč. Průměrná výše přídavku na dítě v lednu 2023 dosahovala 1 147 Kč.
V případě pěstounské péče existuje několik typů dávek a příspěvků. Výše měsíčně vypláceného příspěvku na úhradu potřeb dítěte se v závislosti na jeho věku pohybuje mezi 6 290 Kč a 9 220 Kč. Tento příspěvek se dále zvyšuje dle stupně jeho závislosti na péči jiné osoby.
Měsíčně je vyplácena i odměna pěstouna. Ta je určena pěstounům na přechodnou dobu či osobám poskytující (úřadem) zprostředkovanou pěstounskou péči. Výše příspěvku je dána koeficientem minimální mzdy (aktuálně 17 300 Kč) v závislosti na počtu svěřených dětí, jejich zdravotním stavu a typu pěstounské péče. Za dlouhodobou péči o jedno dítě pěstounovi náleží odměna ve výši jedné minimální mzdy, za péči o tři děti je odměna dvojnásobná.
Na podobném principu funguje i příspěvek při pěstounské péči, který je určen osobám poskytujícím dítěti nezprostředkovanou pěstounskou péči – jde tedy o péči, kdy se o dítě stará příbuzná nebo blízká osoba. Výše příspěvku je dána násobkem životního minima (aktuálně 4 860 Kč) v závislosti na počtu svěřených dětí a jejich zdravotním stavu. V případě prarodičů a praprarodičů je násobek nižší. Například za péči o vlastní vnouče má člověk nárok na měsíční příspěvek ve výši 8 748 Kč.
V roce 2021 dosahovaly roční výdaje na dávky pěstounské péče v přepočtu na jedno dítě v náhradní rodinné péči (pěstounská péče, osobní péče poručníka, péče jiné fyzické osoby) částky 198 tis. Kč (.pdf). Následující graf pak zachycuje náklady na jednotlivé druhy náhradní péče o dítě.
Závěr
Poštovní poukázka, která se šíří po sociálních sítích, je tedy pravá. Nejedná se ovšem o měsíční platbu, jak naznačují některé facebookové příspěvky. Částku 96 tisíc Kč žena získala zpětně za dva měsíce na péči o devět dětí. V rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook jsme proto příspěvky poukazující na vysokou částku uvedenou na ústřižku složenky, které zároveň neobsahují informaci o tom, že se jedná o platbu za více měsíců, označili pro chybějící kontext.