Smyšlená citace Jana Lipavského o situaci na Ukrajině

illustration
Facebookem se šíří příspěvek obsahující údajnou citaci ministra zahraničních věcí Jana Lipavského. Citace je nicméně smyšlená, včetně části o snížení populace Ruska a kritiky OSN.

Meta fact-check 27. července 2022

V úvodu příspěvku stojí „aktuálně Lipavský“ a následuje delší citace týkající se situace na Ukrajině, zjevně se tedy má jednat o slova Jana Lipavského.

Citaci a její části jsme hledali ve veřejně dostupných zdrojích: na webu Ministerstva zahraničí, profilech ministra či ministerstva na sociálních sítích, v mediální databázi Newton atd. Ani jedinou její část se nám však nepodařilo dohledat a dovozujeme tedy, že je celá citace smyšlená. Jelikož ale obsahuje velmi kontroverzní tvrzení, v následujících odstavcích se zaměříme na její jednotlivé části, abychom zjistili, zda Jan Lipavský někdy nepronesl alespoň podobná tvrzení.

„Sdílím slova pana Lecha Walesy o tom, že by se měl snížit počet obyvatel Ruska na 50 milionů.“ Příspěvek se odkazuje na slova bývalého polského prezidenta a zakladatele hnutí Solidarita Lecha Walesy z červencového rozhovoru pro francouzský list Le Figaro. V něm uvedl, že je podle jeho názoru nutné buďto změnit ruský politický systém, nebo snížit počet obyvatel na 50 milionů. Zmiňme, že v současné době má Ruská federace 144 milionů obyvatel.

Jan Lipavský se k Walesovu výroku nijak veřejně nevyjadřoval a ani v jiné souvislosti pak o bývalém polském prezidentovi nemluvil. Naposledy zmínil Lecha Walesu před několika měsíci, a to jen v souvislosti (audio, čas 8:02) s jeho rolí při vzniku Visegradské čtyřky. O snižování ruské populace nemluvil vůbec.

Podle facebookového příspěvku měl Jan Lipavský také zhodnotit jako „naprosto skandální, že OSN neoznačila útok na Oděsu za porušení včera podepsané smlouvy.“ Podle všeho je tu míněna reakce na ruský raketový útok na ukrajinský přístav Oděsa z 23. července 2022. Ruské rakety tehdy dopadly na přístav i přes to, že jen o den dříve byla mezi Ruskou federací a Ukrajinou podepsána dohoda umožňující vývoz obilí z tohoto černomořského přístavu. (Na podepsání této smlouvy se podílelo také Turecko a OSN.)

Jan Lipavský v námi dohledaných zdrojích Organizaci spojených národů takto ani jiným podobným způsobem nekritizoval. Ostatně by to ani nedávalo smysl, jelikož  útok na Oděsu ještě v ten samý den odsoudil generální tajemník OSN António Guterres. Ten také uvedl, že je nutné, aby všechny strany dohody plnily své závazky.

Další z tvrzení přisuzovaných ministrovi zahraničí se týká českého předsednictví Radě Evropské unie. Výrok prohlašuje za „nepřijatelné“, aby členské státy v této době přestaly Ukrajinu podporovat.

Jan Lipavský podporu Ukrajině skutečně vyjadřuje a pobízí k ní i ostatní státy, ve svých veřejných vystoupeních je ovšem vůči jiným státům mírnější. Při červencové návštěvě Kyjeva například uvedl, že se snaží, aby „přesvědčil naše partnery, že mají pomáhat Ukrajině co nejvíce.“ A pokračoval: „Vysvětluji partnerům každý den, že žádná agrese nemůže být zastavena usmiřováním.“  O nepřijatelném přístupu se ministr Lipavský zmínil jen v případě Maďarska. V květnu takto kritizoval jeho odmítavý postoj tohoto státu k novému sankčnímu balíčku.

Ministr zahraničí měl podle zkoumaného facebookového příspěvku také říct, že je mu líto českých občanů, ale „pokud nebudou nařízení EU dodržovat ostatní státy (Maďarsko, Španělsko, Portugalsko, Německo), je to na nás.“ Z příspěvku není úplně jasné, o jaké nařízení EU by se mělo jednat, z kontextu ale vyplývá, že by se mělo týkat pomoci Ukrajině. Ve veřejných zdrojích se ale tento ani žádný podobný ministrův výrok o tom, že by v případě nedostatečné pomoci ze strany dalších evropských států měla tuto pomoc kompenzovat právě ČR, neobjevil.

Poslední citát, kterému se budeme věnovat, je údajný slib prezidentu Zelenskému z ministrovy červencové cesty do Kyjeva: „I kdyby měla být ČR posledním státem, který bude podporovat Ukrajinu, slíbil jsem prezidentovi Zelenskému, že tomu tak bude.“

Záznamy z jednání Jana Lipavského s ukrajinským prezidentem zveřejněny nebyly, ale ministr zahraničí o přijetí prezidentem sám hovořil: „Pana prezidenta jsem ujistil, že jediný výsledek přijatelný pro Českou republiku je ten, který by byl přijatelný pro Ukrajinu a ukrajinský lid. Pro Česko neexistují žádná jednání s Ruskem, u kterých by chyběla Ukrajina.“ Podle ČTK ministr prezidentu Zelenskému také slíbil, že Česko „udělá maximum“ pro evropskou integraci Ukrajiny. Skutečně se tedy za Česko zavázal Ukrajinu podporovat, nikoli však slovy, která použil facebookový příspěvek.

Závěrem tedy můžeme shrnout, že ani jedno z uvedených tvrzení Jan Lipavský veřejně neřekl. Byť například skutečně kritizoval Maďarsko za přístup ke schvalování protiruských sankcí a slíbil prezidentu Zelenskému pomoc s evropskou integrací Ukrajiny, tvrzení týkající se pomoci Ukrajině z velké části ministrovým vyjádřením neodpovídají. Smyšlené výroky o schvalování návrhu na snížení ruské populace ani kritika OSN se pak na faktech nezakládají vůbec.

Vzhledem k tomu, že citace jako celek je smyšlená a ani jednotlivá tvrzení neodpovídají skutečným slovům Jana Lipavského, označili jsme v rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook příspěvek jako nepravdivý.