Smyšlené zprávy o prodeji ukrajinské půdy do zahraničí
Meta fact-check 13. prosince 2024
Facebookový příspěvek tvrdí, že ukrajinská zemědělská půda byla rozprodána a 40 % ukrajinské orné půdy nyní vlastní americké soukromé společnosti Cargill, Monsanto a Dupont, 9 % pak má údajně spadat do rukou čínské společnosti Xinjiang. Dalších 28 % půdy má být rozděleno mezi další majitele z Evropy, USA, Saúdské Arábie a v neposlední řadě i mezi ukrajinské oligarchy.
Tvrzení se údajně opírá o informace z otevřených zdrojů. Data měla pocházet od amerického deníku The Wall Street Journal, australského webu Australian National Review a amerického think-tanku Oakland Institute.
Vývoj ukrajinské legislativy
Až do roku 2021 nebylo na Ukrajině legálně možné prodávat či nakupovat zemědělskou půdu. Poté, co Ukrajina získala v roce 1991 nezávislost na Sovětském svazu, se sice zemědělská půda převedla do vlastnictví soukromníků (.pdf), zákonodárci se ale obávali, že majetek by od menších zemědělců postupně vykoupili oligarchové. Z tohoto důvodu v roce 2001 přijali legislativu, která měla až do roku 2005 zastavit prodej či nákup orné půdy (.pdf, str. 4).
Dočasné opatření ale nakonec zákonodárci změnili na trvalé, kvůli čemuž nemohly miliony soukromých vlastníků svou půdu prodat. Pokud tito majitelé nechtěli v zemědělské činnosti pokračovat, nabízela se jim možnost nabídnout půdu k pronájmu. Cena za pronájem hektaru orné půdy ovšem zdaleka neodpovídala tržní ceně, když se např. v roce 2016 pohybovala na úrovni zlomku (video, čas 7:07) průměrné tržní ceny hektaru půdy v sousedním Polsku.
V současné době je prodej půdy důsledkem legislativních změn z roku 2020 sice umožněn, ovšem pouze ukrajinským občanům a firmám bez zahraničního kapitálu. Tamní legislativa tedy nedovoluje prodávat ornou půdu zahraničním investorům. Jediná cesta, jak tuto legislativu změnit, by vedla vzhledem k platným legislativním změnám skrze celostátní referendum. Teoreticky je pro jednotlivce ze zahraničí možné nabýt vlastnictví půdy dědickým právem, toto pravidlo se ovšem nevztahuje na právnické osoby. Ukrajinští vlastníci mohou půdu stále nabízet k pronájmu, čímž se sice nedostává do přímého vlastnictví zahraničních subjektů, ti ale nad ní mohou zprostředkovaně získat kontrolu.
Údajné zdroje informací
Jak jsme již zmínili, příspěvek na facebooku uvádí jako zdroje uvedených informací deník The Wall Street Journal, australský web Australian National Review a americký think-tank Oakland Institute.
V souvislosti s ukrajinskou ornou půdou jsme ovšem nalezli pouze dva články The Wall Street Journal, které ale uvedené soukromé společnosti vůbec nezmiňují. Oba se věnují tomu, jak Rusko nakládá se zemědělskou půdou, která byla ukradena díky územním ziskům během invaze.
Druhý uvedený zdroj, tedy web Australian National Review, měl podle příspěvku informovat o vlastnictví 40 % zemědělské půdy americkými společnostmi Cargill, Monsanto a Dupont. Zpráva o koupi 17 milionů hektarů ukrajinské zemědělské půdy se na webu skutečně objevila, později byla ale smazána. Doplňme, že web Australian National Review v minulosti opakovaně zveřejňoval nepravdivé a neúplné informace, podle organizace Media Bias/Fact Check jej lze označit za konspirační a pseudovědecký zdroj.
Samotný text byl publikován již v květnu 2022. Podle zjištění fact-checkingové organizace VoxCheck se ale ve zdroji, na který se australský web odkazuje, neobjevuje ani jedna zmínka o amerických společnostech, které měly koupit ukrajinskou půdu. Firma Monsanto navíc neexistuje už od roku 2018, kdy ji odkoupila německá společnost Bayer.
Třetí uvedený zdroj, americký think-tank Oakland Institute, měl informovat o zapojení společností z Evropy, USA, Saúdské Arábie, ale i ukrajinských oligarchů. Tito údajní majitelé podle příspěvku vlastní 28 % ukrajinské orné půdy. Zmíněná studie (.pdf) think-tanku skutečně tvrdí, že 28 % této půdy kontrolují oligarchové a zahraniční investoři, zároveň ovšem uvádí, že zbylých 72 % je pod kontrolou ukrajinských zemědělců (str. 4). Toto tvrzení je tedy v přímém rozporu s informacemi uvedenými v příspěvku, které popisují, že 77 % ukrajinské orné půdy údajně vlastní oligarchové a zahraniční subjekty. Za zmínku také stojí skutečnost, že think-thank v publikované studii neuvádí, že oligarchové či zahraniční investoři půdu „vlastní“.
Znovu je navíc nutné připomenout, že vzhledem k platné legislativě je možné půdu zahraničním subjektům pouze pronajmout, nikoliv prodat. K 1. červenci 2024, tedy zhruba tři roky od změny legislativy, bylo prodáno a nakoupeno přes 500 tisíc hektarů zemědělské půdy. Celkově je ale na Ukrajině v součtu přes 27 milionů hektarů orné půdy. K srpnu tedy bylo prodáno a nakoupeno pouze okolo 2 % této půdy.
Závěr
Facebookový příspěvek nesprávně uvádí, že ukrajinská zemědělská půda byla prodána do rukou zahraničních vlastníků. Tvrzení se navíc opírá o zdroje, které v některých případech neexistují, v jiných zase byla zpochybněna jejich pravdivost. Od roku 2001 nebylo možné ukrajinskou ornou půdu vůbec prodat, od změny ukrajinské legislativy v roce 2021, která umožnila prodej do rukou ukrajinských občanů a firem, byla prodána pouhá 2 % tamní orné půdy. Z uvedených důvodů jsme proto příspěvek v rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook označili jako nepravdivý.
Za zmínku stojí také skutečnost, že uvedenou grafiku s nepravdivými informacemi o vlastnictví ukrajinské půdy, která se šíří na facebooku i na jiných platformách, jako první zveřejnil a rozšířil ruský propagandistický web Sputnik.