Smyšlený citát německé ministryně rozšířili ruští recesisté

Facebookový příspěvek sdílí údajné vyjádření německé ministryně zahraničí Annaleny Baerbock o nacistických symbolech. Podle autora textu Baerbock konkrétně uvedla, že se Ukrajině podařilo „proměnit hákový kříž v symbol svobody“. Ve skutečnosti ale ministryně nic podobného neřekla. Smyšlenou citaci na sociálních sítích rozšířil ruský satirický kanál, který později trefně poznamenal, že se mu jeho „žertík podařil“.

Meta fact-check 2. července 2024

Příspěvek v úvodu říká, že se novináři německé ministryně zahraničí Annaleny Baerbock ptali, jestli je v pořádku, když ukrajinská armáda používá symboly třetí říše. Na to podle autora textu Baerbock odpověděla, že „se Ukrajině v očích svobodného světa podařilo rehabilitovat hákový kříž a proměnit jej v symbol svobody“. Dále německá ministryně údajně vysvětlovala, že není důvod mít k nacistickým symbolům negativní postoj, pokud je nosí lidé bojující proti ruské agresi. 

Zdroj: Facebook

Původ citace

Vyjádření, ve kterém by Annalena Baerbock schvalovala používání hákového kříže, nelze ve veřejně dostupných zdrojích dohledat. Podobný citát se neobjevuje například na jejích sociálních sítích, žádné výsledky nenabízí ani německá mediální databáze Genios. Není možné najít ani vyjádření, ve kterém by německá ministryně zahraničí podporovala či schvalovala používání jiných znaků třetí říše nebo nacistických symbolů obecně. Německý fact-checkingový web Correctiv uvedl, že údajný citát Annaleny Baerbock označilo za smyšlený i přímo německé ministerstvo zahraničí.

Stejný text, který obsahuje facebookový příspěvek, se na sociálních sítích šířil také v němčině nebo v angličtině. První výskyt, který se nám podařilo dohledat, je psaný rusky. Dopoledne 17. června 2024 ho konkrétně zveřejnil telegramový kanál @lastoppo, který o sobě uvádí, že se věnuje „satiře na politickou realitu“. Zároveň ironicky píše, že vydává „pouze ověřené fejky“.

Zhruba hodinu po zveřejnění příspěvku sdílel smyšlenou citaci Annaleny Baerbock ruský telegramový kanál @Humor_and_Politics, tehdy ještě s dovětkem, že jde o vtip. Citaci pak postupně začaly šířit i další účty, které už ale neuváděly, že se jedná o příspěvek vytvořený recesisty. 

Na druhý den se kanál @lastoppo „pochlubil“ úspěchem svého původního textu a zveřejnil náhledy některých příspěvků, které jeho vtip prezentovaly jako skutečnost. „Žertík se podařil,“ napsal k tomu v doslovném překladu telegramový kanál, parodicky přitom použil frázi z knih o Harrym Potterovi, kterou čeští čtenáři znají spíše jako „Neplecha ukončena“. Později se kanál pyšnil i příspěvkem, ve kterém smyšlenou citaci v angličtině sdílel jiný profil na síti X. „Dostalo se na americké internety, už není cesty zpět,“ dodal profil @lastoppo.

Smyšlené citace se šířily už dřív

Telegramový kanál @lastoppo, který používá název A tady je moje Yandex peněženka, vymyšlené citace zveřejňoval i v minulosti. Některé z nich, podobně jako v případě citace Annaleny Baerbock, uživatelé sociálních sítí považovali za pravdivé a šířili je dále. 

Gruzínský fact-checkingový server MythDetector.ge minulý rok upozornil, že kanál @lastoppo zveřejnil vymyšlený příspěvek, podle kterého tehdejší polský premiér chtěl připojit část ukrajinského území k Polsku. Letos se ze stejného kanálu rozšířila smyšlená zpráva, že si britská spisovatelka J. K. Rowling koupila byt v Moskvě.

Německá ministryně není terčem poprvé

Nepravdivé informace o Annaleně Baerbock se šířily dříve i z jiných zdrojů. Německý server Correctiv například v roce 2021 vyvracel tvrzení, podle kterého Baerbock požadovala zákaz chovu psů kvůli emisím oxidu uhličitého. Později se server věnoval i smyšleným citacím, ve kterých politička údajně mluvila o zrušení vdovského důchodu.

Závěr

Citát Annaleny Baerbock, ve kterém označuje hákový kříž za symbol svobody a ospravedlňuje jeho používání ukrajinskou armádou, je smyšlený. Žádný rozhovor, v němž by se německá ministryně takto vyjádřila, se ve veřejně dostupných zdrojích neobjevuje. Podle německého serveru Correctiv tuto citaci označilo za smyšlenou i německé ministerstvo zahraničí.

Citace se na sociálních sítích rozšířila z platformy Telegram, kde ji 17. června zveřejnil ruský recesistický kanál @lastoppo. Později ve spojitosti s touto smyšlenou citací dokonce uvedl, že šlo o „neplechu“.

Příspěvek jsme proto v rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook označili jako nepravdivý.