Smyšlený obchod s orgány padlých vojáků

Na Facebooku se šíří video, ve kterém mluví údajný major ukrajinské armády. Podle něj jsou padlým vojákům odebírány orgány, které se pak prodávají do Evropy. Pro jeho tvrzení však neexistují žádné doklady. Video ve skutečnosti pochází z roku 2014 a už tehdy se vůči němu vymezila mise OBSE na Ukrajině, která se věnuje mimo jiné právě boji proti obchodu s lidmi.

Meta fact-check 5. dubna 2022

Ve videu vystupuje člověk s kuklou na hlavě, podle vlastních slov major Ozbrojených sil Ukrajiny. Muž sedí před ukrajinskou vlajkou a uvádí, že se v současné době účastní tzv. Protiteroristické operace. Tak byla až do roku 2018 označována vojenská operace proti samozvaným separatistickým republikám na východě země. 

Údajný major dále ve videu popisuje, že v ukrajinské armádě dochází k systematickému odebírání orgánů padlým vojákům. Ti mají být úmyslně posláni do předem prohrané bojové operace. Po jejich zabití jim mají speciální zdravotnické týmy odebrat orgány, které budou následně prodány do Evropy. Vše je zdánlivě řízeno ukrajinským ministrem obrany a šéfem kontrarozvědky SBU.

Téměř čtyřminutové video se začalo masivně šířit v březnu 2022. Ovšem bez uvedení toho, že pochází již z roku 2014. Člověk ve videu tedy nemůže mluvit o nynější situaci na východě Ukrajiny. Video se na internetu objevuje hned v několika verzích, nejstarší z nich, kterou se nám podařilo najít, je z 20. prosince 2014.

V té době skutečně na Donbase probíhala tzv. Protiteroristická operace, další tvrzení obsažená ve videu již ale faktický základ postrádají. Kdo je mužem na videu a zda je skutečně majorem ukrajinské armády, se nám nepodařilo ověřit. Zaměříme se tak alespoň na jeho tvrzení o odebírání orgánů ukrajinským vojákům.

Informace o odebírání orgánů zabitých ukrajinských vojáků se objevují již od roku 2014. Ve většině dohledaných případů ale tato tvrzení nejsou podložena žádným důkazem. Pokud se přece jen objevily nějaké „důkazy“, byly posléze vyvráceny jako smyšlené. 

V roce 2014 například ruská televize Rossija 24 přišla s údajnou korespondencí mezi právníkem bývalé ukrajinské premiérky Tymošenkové a německou lékařkou Olhou Viber, která měla prokazovat jejich zapojení do obchodu s orgány ukrajinských vojáků. Oba aktéři tvrzení ruské televize odmítli, navíc Olha Viber ani není lékařkou. O dva roky později tuto již vyvrácenou informaci znovu odvysílala ruská armádní televize Zvezda.

V roce 2019 ruská státní televize NTV spojila údajný obchod s orgány se ženou bývalého gruzínského prezidenta Saakašviliho a bývalými ministry zdravotnictví Ukrajiny a Gruzie. Žádné důkazy kromě anonymních vyjádření ale neuvedla.

Informace o obchodu s orgány se objevily znovu také v únoru 2022. Ruský Pátý kanál uvedl, že podle Organizace pro spolupráci a bezpečnost v Evropě (OBSE) na Donbase dochází k nelegálnímu odebírání orgánů. OBSE prý také odhalila mobilní krematoria používané k likvidaci těl. OBSE nicméně tyto informace pro BBC odmítla.

Ostatně mise OBSE, která na Donbase dlouhodobě působí a věnuje se mj. boji proti obchodům s lidmi, již v minulosti vyvracela obdobná tvrzení. V roce 2014 například v tiskové zprávě uvedla: “OBSE nemá žádné důkazy o možném odebírání orgánů na východní Ukrajině. Speciální představitel OBSE a koordinátor pro boj s obchodováním s lidmi proto nepotvrzují, že by na Ukrajině docházelo k jakýmkoli nelegálním transplantacím orgánů.” Také tehdejší vysoká představitelka EU Federica Mogheriniová v roce 2015 uvedla, že Evropská komise neví o žádných důvěryhodných informacích prokazujících údajné obchodování s orgány na Ukrajině.

Pro tvrzení o systematickém odebírání a prodeji orgánů padlých vojáků, které muž ve videu popisuje, tedy neexistují žádné doklady. Mise OBSE, která se těmto tvrzením opakovaně věnovala, je pak vyvrací.

Vzhledem k tomu, že video obsahuje nepravdivé informace, označili jsme jej v rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook jako nepravdivé.