Demagog.cz

Smyšlený projev z neexistující instituce

Na Facebooku se šíří údajný citát Henryho Kissingera z projevu před „Radou WHO pro eugeniku“. Ten měl navrhovat snížení populace pomocí vakcín. Ve skutečnosti ale Kissinger takový projev nikdy nepronesl. Zmiňovaná „Rada WHO pro eugeniku“ pak v rámci Světové zdravotnické organizace vůbec neexistuje.

28. října 2021

Henry Kissinger je bývalý poradce pro národní bezpečnost a také bývalý ministr zahraničí v administrativě Richarda Nixona a Geralda Forda. Je považován za jednoho z nejvýraznějších aktérů americké zahraniční politiky druhé poloviny 20. století, ale zároveň také za jednoho z nejvíce kontroverzních.

Podle facebookových příspěvků měl Kissinger Radě WHO pro eugeniku dne 25. února 2009 navrhovat povinnou vakcinaci lidí škodlivými látkami za účelem „vyhubení stáda“ a také genetickou modifikaci a sterilizaci dětí „pro vyšší dobro“. Doplňme, že eugenika je „obor zabývající se ovlivňováním genetického kmene lidského rodu ve snaze působit na ty faktory, které mohou ovlivnit fyzický a duševní vývoj budoucích generací“.

Mluvčí Světové zdravotnické organizace Christian Lindmeier nicméně pro fact-checkingový server PolitiFact uvedl, že v archivech WHO není žádný záznam o takovém Kissingerově projevu a Rada WHO pro eugeniku neexistuje. Také zástupci Henryho Kissingera v roce 2020 potvrdili pro agenturu Reuters, že je citát „zcela vymyšlený“.

Ani nám se nepodařilo na Kissingerově webu ani jinde najít jakýkoliv proslov či rozhovor, který by obsahem odpovídal údajným Kissingerovým slovům. Stejně tak jsme nedohledali žádný doklad existence Rady pro eugeniku. Ke stejnému závěru došly také fact-checkingové weby PolitiFact, Full Fact a agentury AAP či Reuters.

Vzhledem k tomu, že všechny dostupné zdroje vylučují, že by se jednalo o autentický citát, označili jsme jeho výskyty v rámci naší spolupráce se společností Facebook za nepravdivé.