Smyšlený titulek otáčí slova bývalého ústavního soudce

Bývalý ústavní soudce Stanislav Balík měl údajně říct, že Ústavní soud odmítne návrh hnutí ANO na zrušení novely snižující červnovou valorizaci penzí kvůli tomu, že „je to návrh hnutí ANO“. Ve skutečnosti se však Balík takto nevyjádřil, naopak mluvil o tom, že soudci nebudou návrh posuzovat politicky, ale čistě odborně.

Meta fact-check 11. května 2023

Podle fotky, která se šíří na facebooku, měl bývalý ústavní soudce Stanislav Balík prohlásit, že „návrh hnutí ANO bude formálně odmítnut; ne proto, že by byl špatný, ale proto, že je to návrh hnutí ANO“. Citace, která se zjevně vztahuje k opozičnímu návrhu na zrušení novely zákona snižující červnovou mimořádnou valorizaci důchodů, je doplněna ilustrační fotkou a logem, které napodobuje logo Deníku N.

Článek s uvedeným titulkem citujícím Stanislava Balíka nicméně v Deníku N ani v jiném médiu nikdy nevyšel. Pouze první část citace pochází z vyjádření Stanislava Balíka pro Seznam Zprávy. Ty svůj článek z 5. května 2023 doplnily titulkem „Návrh hnutí ANO bude formálně odmítnut, říká bývalý ústavní soudce,“ Balík ale nemluvil o tom, že by měl být návrh odmítnut kvůli tomu, že se jedná o návrh hnutí ANO. 

Druhá část sdílené citace je smyšlená a neodpovídá vyjádření Stanislava Balíka pro Seznam Zprávy. Ten naopak uvedl, že Ústavní soud bude muset návrh ANO formálně odmítnout z důvodu dřívějšího podání obdobného návrhu skupinou senátorů. Balík pro Seznam Zprávy navíc zdůraznil, že podle něj ústavní soudci nebudou návrh posuzovat politicky, ale čistě odborně: „Musíme si uvědomit jednu věc, že publikum to může vnímat jako věc ryze politickou, ale ti soudci to vidí jako ochránci ústavnosti. A v podstatě budou případ brát jako každý jiný.”

Návrh na zrušení snížené valorizace

Stanislav Balík pro Seznam Zprávy mluvil o šancích opozičního hnutí ANO na úspěch s návrhem na zrušení novely zákona o důchodovém pojištění. V březnu byla totiž schválena změna zákona, která sníží červnovou mimořádnou valorizaci penzí z průměrných 1770 na 760 korun. Vláda tak učinila primárně z důvodu finančních úspor.

Opoziční poslanci poukazují na to, že zákon byl podle nich vydán retroaktivně, jelikož byl nárok na mimořádnou valorizaci vypočítán z lednových statistických údajů. U Ústavního soudu zpochybňují také projednání novely zákona ve stavu legislativní nouze. Podle opozičních stran je novela z těchto důvodů protiústavní. Důvody opozice pro podání návrhu na zrušení zákona opozicí (často nesprávně označované jako ústavní stížnost) jsme ověřovali zde.

Již den před hnutím ANO nicméně obdobný návrh na zrušení novely zákona k Ústavnímu soudu podala také skupina senátorů. Podle Stanislava Balíka, ale také poslance ANO Radka Vondráčka, by se proto Ústavní soud měl zabývat právě návrhem senátorů a pozdější návrh ANO odmítnout. Skupina poslanců hnutí ANO by se pak stala vedlejší účastnicí řízení o senátorském návrhu.

V pondělí 8. května nicméně skupina senátorů stáhla zpět svůj návrh na zrušení části novely zákona. Návrh ANO je tak nyní prvním návrhem, a proto by se jím měl Ústavní soud standardně zabývat.

Při podání návrhu na zrušení zákona jak senátoři, tak hnutí ANO požádali o přednostní projednání. Stanislav Balík pro Seznam Zprávy ovšem uvedl, že i přesto se změny nestihnou projednat před červnovou valorizací penzí. Přesněji uvedl: „Kdybych chtěl být velký optimista a řekl si, že se bude dělat vše pro co nejrychlejší rozhodnutí, tak si myslím, že k němu dojde nejdříve v září.“

Závěrečné hodnocení

Na facebooku sdílený „článek“ nepochází ani z Deníku N, ani jiného média a také citace bývalého ústavního soudce Stanislava Balíka je z velké části smyšlená. Balík nemluvil o tom, že by Ústavní soud měl odmítnout návrh hnutí ANO z politických důvodů, ale kvůli tomu, že před opozičními poslanci podala obdobný návrh skupina senátorů. Sám Balík naopak zmiňoval, že podle něj ústavní soudci nebudou návrh posuzovat politicky, ale čistě odborně. Z těchto důvodů jsme příspěvek v rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook označili jako nepravdivý.