Soňa Peková a údajné nežádoucí účinky vakcín

Po Facebooku se šíří videa, ve kterých genetička Soňa Peková popisuje jeden ze zveřejněných dokumentů společnosti Pfizer. Ten podle Pekové obsahuje data o závažných nežádoucích účincích způsobených vakcínou Pfizer. Peková však pomíjí, že u zmíněných komplikací není prokázána žádná příčinná souvislost s očkováním. 40 % z nich není ani lékařsky potvrzeno.

Meta fact-check 6. ledna 2022

Na videu vždy mluví Soňa Peková, česká molekulární genetička, o nově zveřejněném dokumentu, který popisuje případy nežádoucích účinků u lidí, kteří byli naočkováni vakcínou proti covidu-19 od společnosti Pfizer. Mluví o tom, že tato vakcína v prvních 90 dnech použití způsobila úmrtí více než 1 200 lidí a další závažné komplikace. V následujících odstavcích se tak zaměříme na původ dokumentu a tvrzení, která Soňa Peková uvádí.

Dokument společnosti Pfizer

Data jsou výsledkem žádosti podle amerického zákona o svobodném přístupu k informacím (FOIA), kterou v září 2021 podala organizace Public Health and Medical Professionals for Transparency (PHMPT). Organizace zaštiťující výzkumníky i žurnalisty žádala americký Úřad pro kontrolu léčiv (FDA) o zveřejnění dokumentů, podle kterých byla schválena vakcína společnosti Pfizer. 

Soňa Peková v jednom z videí mluví o tom, že z FDA dokumenty lezou “jako z chlupaté deky”, jelikož je zveřejňuje tempem 500 stran za měsíc. FDA takové tempo (.pdf, str. 12) skutečně navrhl (s tím, že na konci ledna 2022 navíc zveřejní balík dokumentů v rozsahu 12 tisíc stran), což by znamenalo (.pdf, str. 6), že poslední dokumenty by podle odhadu PHMPT byly zveřejněny až cca za 75 let. PHMPT se ale u soudu domáhá (.pdf, str. 21) zveřejnění všech dokumentů do března 2022 a soud o výsledném tempu zveřejňování dokumentů dosud nerozhodl.

Soňa Peková pak ve videu mluví o jednom z dosud zveřejněných dokumentů.

Nežádoucí účinky u očkovaných

Dokument (.pdf, str. 6) nazvaný Kumulativní analýza hlášení postautorizačních nežádoucích účinků vakcíny vypovídá o období 3 měsíců, od 1. prosince 2020 do 28. února 2021. Dokument samotný byl schválen v dubnu 2021. Obsahuje data o 42 086 dobrovolně nahlášených zdravotních problémech, které postihly očkované. Pouze 25 379 z nich bylo potvrzeno lékařskou cestou. Kromě závažných zdravotních komplikací se mohlo jednat (.pdf, str. 8) například o lehčí nevolnosti, bolest v místě vpichu nebo bolesti hlavy.

Hlavní informací, kterou Peková uvádí, je počet zemřelých. Zpráva zmiňuje (.pdf, str. 7) 1 223 úmrtí. Metodologie (.pdf, str. 6) zprávy však nijak neurčuje příčinu úmrtí, natož aby jej spojovala s podáním vakcíny. Úmrtí mohla nastat následkem jakéhokoli onemocnění nebo zdravotní komplikace. Dokument také uvádí, že výzkumníkům nebyly ve všech případech dostupné klinické informace jako zdravotnická dokumentace pacienta, diagnózy a další užívané léky.

Soňa Peková tedy data o počtu úmrtí, ale také počtech dalších nežádoucích zdravotních komplikací, interpretuje nesprávně. To, jestli byla úmrtí způsobena vakcínou, dokument poskytnutý FDA nijak neuvádí.

Soňa Peková ve videu mluví o dokumentu společnosti Pfizer a vesměs využívá údaje, které jsou v něm obsažené. Zároveň však pomíjí metodologii dokumentu a interpretuje jej tak nesprávně. Dokument obsahuje upozornění na to, že se jedná o dobrovolně hlášená data, která nelze zobecňovat na všechny očkované, a že z něj nelze dovozovat příčinnou souvislost mezi očkováním a následnými zdravotními problémy. Peková tak dochází k vlastnímu závěru, že úmrtí a další komplikace jsou způsobeny vakcínou. Ten je však pouze jejím názorem a nepochází z publikace společnosti Pfizer.

Videa Soni Pekové jsme tak v rámci naší spolupráce se společností Facebook označili pro chybějící kontext.