Startovní pozice Karolíny Peake

Publikováno 24. dubna 2012

Připomeňme společně s moderátorem pořadu slova Karolíny Peake, které před dvěma lety pronesla v rozhovoru pro MF Dnes: „Pokud se mé svědomí bude rozcházet s názorem vedení (strany pozn. aut.) složím mandát a odejdu." V očích veřejnosti tedy není výchozí pozice „zachránkyně“ současné vlády, vzhledem ke koherenci jejích výroků, zrovna nejlepší.

Karolína Peake, vicepremiérka vlády pro boj s korupcí a dnes již bývalá místopředsedkyně politické strany Věci veřejné se v minulém týdnu rozhodla krizemi zmítanou partaj opustit a s částí poslanců zvolených za VV založit novou platformu, která bude dále podporovat současnou vládu. Jakým způsobem politička obhájila své kroky před veřejností?

Vystoupení Peake v nedělnících Otázkách Václava Moravce provázela především obrana vlastního účinkování v exekutivě poukazováním na ty body programu VV, které se jí a její bývalé mateřské straně podařilo prosadit na úrovni vlády, poslanecké sněmovny či koalice. Výroky poslankyně jsme však povětšinou shledali jako neověřitelné. Nelze konstatovat, že se zcela úspěšně završilo úsilí o posílení kontrolních pravomocí NKÚ, kde VV narazily v určitých bodech na neochotu ze strany koaličních partnerů. To samé lze říci také o programových návrzích VV vztahujících se k posílení prvků přímé demokracie, které v mnohém také neuspěly. Jediným skutečně uzavřeným legislativním výstupem je přímá volba prezidenta ČR v roce 2013.

Vicepremiérka se taktéž pokoušela rozmělnit vinu z dehonestace vlády v očích veřejnosti, kdy prohlásila, že to rozhodně nebyly pouze Věci veřejné, které se na její diskreditaci a mlze konfliktů podílely. Zde musíme dát poslankyni za pravdu. Připomeňme si některé z kontroverzí spojených s dalšími vládními stranami. Jen namátkou: kauza Promopro, nařčení z korupce u místopředsedy ODS Pavla Drobila, aféra bývalého min. průmyslu Martina Kocourka (ODS) či sporné majetkové přiznání bývalého. min. kultury Bessera (TOP 09) a mnohé další.

Na závěr připomeňme společně s moderátorem pořadu slova Karolíny Peake, které před dvěma lety pronesla v rozhovoru pro MF Dnes: „Pokud se mé svědomí bude rozcházet s názorem vedení (strany pozn. aut.) složím mandát a odejdu." V očích veřejnosti tedy není výchozí pozice „zachránkyně“ současné vlády, vzhledem ke koherenci jejích výroků, zrovna nejlepší.

Karel Gargulák, autor je analytikem projektu Demagog.CZ