Světové ekonomické fórum a smyšlený zákaz domácího pěstování potravin

illustration
Foto: CHRIS HONDROS / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP
Na facebooku se šíří příspěvek, který ohlašuje, že Světové ekonomické fórum (WEF) požaduje zákaz domácího pěstování potravin. Podle autora textu to WEF zdůvodňuje snahou snížit emise oxidu uhličitého. Světové ekonomické fórum ale ve skutečnosti zmiňovaný zákaz neprosazuje, což potvrdil i mluvčí WEF. Článek připojený k facebookovému příspěvku také tvrdí, že WEF financovalo studii, podle níž při pěstování potravin v městských zahradách vzniká více emisí než při tradičním pěstování na venkově. Studie, která se věnuje dopadům domácího pěstování potravin, sice existuje, s WEF ale nemá nic společného.

Meta fact-check 7. dubna 2025

Zdroj: Facebook

Podle šířících se facebookových příspěvků Světové ekonomické fórum (WEF) požaduje, aby vlády všech zemí prosadily zákaz domácího pěstování potravin, a snížily tak množství vypouštěných emisí. Stejný text se dříve objevil v článku konspiračního serveru cz24.news, na který některé příspěvky přímo odkazují. Samotný článek říká, že podle WEF má zákaz vládám pomoci dosáhnout cílů plánu „čisté nuly“ (Net Zero), do roku 2030 drasticky snížit „uhlíkové emise“ a do roku 2050 je zcela eliminovat.

Server cz24.news také například tvrdí, že Světové ekonomické fórum zákaz začalo prosazovat kvůli závěrům, ke kterým došla nedávná „studie WEF“. Ta podle článku zjistila, že pěstování potravin v městských zahradách představuje větší zátěž pro klima než pěstování konvenčními postupy na venkově. Server se odkazuje na studii vydanou v časopise Nature Cities, kterou podle něj provedli vědci z Michiganské univerzity „financovaní WEF“.

Světové ekonomické fórum a klimatická neutralita

Světové ekonomické fórum vzniklo kvůli snaze propojovat soukromý a veřejný sektor. Jeho hlavním cílem je přispívat ke vzniku iniciativ, které povedou ke „zlepšování stavu světa“. Členskou základnu WEF tvoří především soukromé subjekty, ne přímo jednotlivé státy. Nejznámější akcí fóra je výroční konference ve švýcarském Davosu, které se běžně účastní i řada státníků, jde ale spíše o diskusní setkání. Státy nemají povinnost se výzvami WEF řídit.

Světové ekonomické fórum na svém webu dává například obecná doporučení, na co by se měly státy a firmy zaměřovat (.pdf), aby se dříve staly klimaticky neutrálními. Jinými slovy aby dosáhly právě „čistých nulových emisí“ („net-zero emissions“) a odstraňovaly z atmosféry stejné množství skleníkových plynů, jako do atmosféry vypouštějí. Na začátku roku 2024 WEF upozorňovalo, že se řada států zavázala dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050, ale přijatá opatření nebudou v praxi k naplnění tohoto cíle stačit.

Mezi doporučeními Světového ekonomického fóra se ovšem neobjevuje výzva, aby vlády zakázaly domácí pěstování potravin, jak tvrdí facebookové příspěvky. Žádnou podobnou výzvu nenajdeme ani v mediálních výstupech WEF, ani na jeho webu, zjevně je tedy smyšlená. V dřívějších publikacích se WEF naopak o pěstování potravin ve městech vyjadřovalo kladně. To, že Světové ekonomické fórum k zákazu nikdy nevyzvalo, později potvrdil i mluvčí WEF. Pro zpravodajskou agenturu Reuters zároveň dodal, že Fórum „nepodporuje žádnou politiku, která by obhajovala zákaz doma pěstovaných potravin“.

Výzkum dopadů domácího pěstování

Text ve facebookových příspěvcích vychází z článku webu cz24.news z 19. března. Podle něj WEF zákaz domácího pěstování potravin údajně prosazuje kvůli závěrům studie, kterou v časopise Nature Cities zveřejnili vědci z Michiganské univerzity v čele s „Jakem Hawesem“. Redakce cz24.news zároveň tvrdila, že tento výzkum financovalo právě Světové ekonomické fórum a že i samotná studie prosazuje omezení domácího pěstování potravin.

Studie, která se zabývala srovnáním uhlíkové stopy městského a běžného zemědělství, skutečně v časopise Nature Cities vyšla. Na konci ledna 2024 ji publikoval Jason K. Hawes a jeho kolegové z Michiganské univerzity a dalších institucí. Ve veřejně dostupných zdrojích se nám ale nepodařilo dohledat informace o tom, že by studie vznikla pod taktovkou WEF nebo že by ji WEF finančně podpořilo. Sám Jason Hawes pro agenturu Reuters na konci března 2025 řekl, že výzkum ani jeho autoři Světovým ekonomickým fórem financováni nebyli a nejsou s WEF nijak spojení. Podobně se vyjádřil i mluvčí Fóra.

Jason Hawes také odmítl tvrzení, že jeho studie vyzývala k omezení domácího pěstování potravin. Cílem výzkumu podle něj bylo pomoci městským pěstitelům a zahrádkářům, aby „produkovali potraviny s co nejmenším dopadem na životní prostředí“.

Co říká studie?

Studie Jasona Hawese a jeho kolegů se zaměřovala na pěstování potravin ve městech na 73 místech v USA a v Evropě, které srovnávala s daty z tradičních farem (.pdf, str. 23). Podle výsledků studie dosahuje průměrná uhlíková stopa potravin pocházejících z městského zemědělství 420 g ekvivalentu CO₂ na porci a je šestkrát vyšší než v případě potravin z tradičního zemědělství. Autoři ale zároveň podotýkají, že u některých plodin je to naopak a jejich pěstování ve městech je ekologičtější. 

Příkladem jsou podle studie rajčata. Při pěstování ve městě je jejich uhlíková stopa nižší například kvůli menší spotřebě elektřiny, protože v případě tradičního zemědělství se tento druh zeleniny často pěstuje ve velkých, energeticky náročných sklenících. Roli hrají i emise při přepravě rajčat z tradičních farem ke vzdáleným spotřebitelům ve městech (.pdf, str. 7).

V závěru autoři uvádějí příklady, jak by městské zemědělství mělo fungovat, aby mělo srovnatelné emisní dopady jako tradiční zemědělství (.pdf, str. 16). Vliv na velikost uhlíkové stopy  podle studie druh materiálů použitých na stavbu zahrad (.pdf, str. 9–13), způsob skladování kompostu nebo způsob zavlažování. Dalším faktorem je mj. stáří zahrad, protože při budování stále nových dočasných míst pro pěstování se spotřebuje více materiálu než při vybudování jedné dlouhodobě fungující zahrady.

Shrnutí

Na facebooku se šíří příspěvky, podle kterých Světové ekonomické fórum (WEF) požaduje zákaz domácího pěstování potravin. V některých případech toto tvrzení obsahuje jen text příspěvku, v jiných příspěvcích ho navíc opakuje i přiložený titulek článku serveru cz24.news. Světové ekonomické fórum ale na svém webu ani v jiných veřejně dostupných zdrojích výzvu k zákazu domácího pěstování potravin nezveřejnilo. To později potvrdil i mluvčí WEF a zdůraznil, že Fórum žádné snahy o zákaz pěstování ve městech nepodporuje.

Samotný článek serveru cz24.news spojoval údajnou výzvu WEF k zákazu domácího pěstování se studií vědců z Michiganské univerzity. Ta skutečně existuje a říká, že uhlíková stopa potravin vypěstovaných ve městech je vyšší než v případě potravin produkovaných pomocí tradičního zemědělství. Článek cz24.news ale nepravdivě uvádí, že samotná studie vyzývá k omezení domácího pěstování potravin a že výzkum financovalo právě Světové ekonomické fórum.

Ve spolupráci se sociální sítí Facebook jsme proto uvedené příspěvky označili jako nepravdivé.

Ilustrační obrázek k Nadávky na předsedu Světového ekonomického fóra jsou satira

Nadávky na předsedu Světového ekonomického fóra jsou satira

20. ledna 2024
Na sociálních sítích se šíří video z výročního zasedání Světového ekonomického fóra, ve kterém údajný řečník na pódiu vulgárně zaútočil na zakladatele a výkonného předsedu Světového...Na sociálních sítích se šíří video z výročního zasedání Světového ekonomického fóra, ve kterém údajný řečník na pódiu vulgárně zaútočil na zakladatele a výkonného předsedu Světového ekonomického fóra Klause Schwaba. Ve skutečnosti k ničemu takovému nedošlo –⁠⁠⁠ jedná se o uměle vytvořené...Na sociálních sítích se šíří video z výročního zasedání Světového ekonomického fóra, ve kterém údajný řečník na pódiu vulgárně zaútočil na zakladatele a výkonného předsedu Světového ekonomického fóra Klause Schwaba. Ve skutečnosti k ničemu takovému nedošlo –⁠⁠⁠ jedná se o uměle vytvořené satirické video Damona Imaniho, který na zasedání pochopitelně nevystupoval.