Tak určitě...

Nedělní Otázky Václava Moravce přinesly hlavně ekonomická témata, ale také otevřely otázku narůstající nespokojenosti české společnosti s vládní garniturou. Relace v plném světle ukázala, že se politici snaží vystupovat velmi sebejistě a volí silnou rétoriku, která pak ale ne zcela odpovídá faktům. Ať jsou to Kalouskovy nevhodné příměry, kterými útočí na současné vládní odpůrce z řad občanské společnosti, nebo suverénní prohlášení, kterými oba řečníci maskují drobné odchylky v pravdivosti jejich tvrzení. Je tak třeba se mít na pozoru pokaždé, když se vám váš volený zástupce bude snažit namluvit, „že to tak určitě bylo“.

Komentář 21. března 2012

Nedělní Otázky Václava Moravce přinesly hlavně ekonomická témata, ale také otevřely otázku narůstající nespokojenosti české společnosti s vládní garniturou. Hlavními hosty byli ministr financí Kalousek, proti němu stál hejtman Hašek. Divák byl ale namísto věcné argumentace spíše poněkolikáté nucen vyslechnout hádku ohledně toho, která z vlád více zadlužovala a rozhazovala, došlo také opět na kauzu ProMoPro či bezprecedentní odměňování na Úřadu vlády.

Největší pozornost byla koncentrována na neustále se měnící výši DPH v posledních několika letech. Kalousek hájil svou pozici s tím, že DPH je vlastně daní sdílenou, přinese tedy prospěch nejen státní kase, ale také pokladnám krajů a obcí. Kalousek má v tomto případě pravdu, příjmy z DPH se skutečně dělí mezi samosprávné celky a stát. Kalousek pak navázal s tím, že vedle zvýšené DPH chce koalice protlačit druhou sazbu daně pro lidi s vysokými příjmy (s čímž prý Kalousek ale „bytostně nesouhlasí“), a to podle stejného principu, o který již delší dobu usiluje ČSSD. I toto tvrzení je po faktické stránce v pořádku, vláda skutečně chystá zdanění vysokopříjmových skupin po vzoru svého úhlavního rivala. Hranice mezi levicí a pravicí jsou v Česku, zdá se, čím dál tím méně zřetelné.

Debata o daních přinesla i poměrně kuriózní výsledky, řešily se také např. dětské pleny. Spor byl konkrétně o to, zda mohou podle evropských směrnic spadat do snížené sazby DPH. Kalousek s výrazem suveréna tvrdil, že tento typ zboží podle instrukcí z Bruselu rozhodně ve snížené sazbě být nesmí. Demagog.cz má ovšem dobrou zprávu pro všechny mámy a táty a doporučení pro ministra Kalouska k dostudování evropských nařízení: Hygienické výrobky tohoto typu mohou nově bez problémů podléhat snížené sazbě.

Suverénních výroků se ovšem v relaci objevilo více. Hejtman Hašek například tvrdil, že se sociální demokracii podařilo vyjednat „naprosto a suverénně nejvyšší“ příjem evropských peněz na obyvatele ze všech států Unie. Kalousek zase demonstroval své znalosti na jiném příkladu – registračních pokladnách. Podle Kalouska se ze straých členských států Unie může pyšnit tímto bičem na daňové úniky pouze Itálie. „Žádná jiná země ve staré patnáctce to nikdy nezavedla“, dodal k tomu Kalousek. Musíme oba pány bohužel zklamat. Ve vyjednávání evropských dotací nebyla ČR suverénně nejvyšší. V závislosti na zdroji uvádějící počet obyvatel, který bereme do úvahy, se dělíme o první příčku s Estonskem. V těsném závěsu za námi (o 2 eura na hlavu) se pak umístilo Maďarsko. Kalousek také neříkal pravdu, registračními pokladnami se vedle Itálie může chlubit také Belgie.

Relace v plném světle ukázala, že se politici snaží vystupovat velmi sebejistě a volí silnou rétoriku, která pak ale ne zcela odpovídá faktům. Ať jsou to Kalouskovy nevhodné příměry, kterými útočí na současné vládní odpůrce z řad občanské společnosti, nebo suverénní prohlášení, kterými oba řečníci maskují drobné odchylky v pravdivosti jejich tvrzení. Je tak třeba se mít na pozoru pokaždé, když se vám váš volený zástupce bude snažit namluvit, „že to tak určitě bylo“.

David Kopecký, autor je analytikem projektu Demagog.cz