Tchaj-wan a data o úmrtích po očkování

Na Facebooku se šíří video, které zpochybňuje očkování proti onemocnění covid-19. V důsledku očkování údajně na Tchaj-wanu zemřelo více lidí než na samotnou nemoc. Video vychází z dat tchajwanského Centra pro kontrolu a prevenci nemocí, která se týkají úmrtí s podezřením na nežádoucí účinky po očkování. Jedná se však pouze o počet úmrtí, u nichž bylo takové podezření hlášeno a zdaleka to tedy neznamená, že zdravotní potíže nebo dokonce samotné úmrtí byly způsobeny očkováním.

Meta fact-check 23. října 2021

Hned v úvodu videa je zmíněn Tchaj-wan, kde je počet lidí, kteří zemřeli po vakcinaci proti onemocnění covid-19 vyšší než počet úmrtí na samotnou nemoc. Toto tvrzení stojí na údaji z dokumentu (.pdf) zveřejněném tchajwanským Centrem pro kontrolu a prevenci nemocí týkajícím se nežádoucích účinků hlášených po očkování proti nemoci covid-19.

Dokument z 12. října 2021 zahrnuje všechny případy bez ohledu na to, zda skutečně souvisejí s očkováním, či nikoliv. Hned v úvodu je napsáno (.pdf, str. 1): „Oznámení nežádoucích účinků vakcíny se týká jakékoliv události, kdykoli po očkování, při níž mají lidé podezření nebo pocit, že může mít souvislost s očkováním. Tyto hlášené události se vyskytly po očkování, ale neznamená to, že byly očkováním způsobeny. Systém hlášení nežádoucích účinků vakcín (VAERS) je pasivní monitorovací systém. Počet hlášení nežádoucích příhod nelze použít k odvození závažnosti a četnosti problémů souvisejících s vakcínou. Závěry by měly být vysvětleny v kontextu jiných vědeckých informací.” (překlad Demagog.cz).

Počet “865”, který má dle videa představovat počet úmrtí po vakcíně, se vyskytuje na straně 2 zmiňovaného dokumentu (.pdf) a označuje úmrtí “podezřelá na nežádoucí účinky po očkování” od 22. března do 11. října 2021. Nikoliv tedy “po očkování“ jak je uvedeno ve videu. Pod tabulkou je i vysvětlivka, která uvádí, že mezi zemřelými bylo 499 osob starších 75 let. To souvisí s vysokou proočkovaností starších, ohroženějších lidí. Z oficiálních dat (.pdf) tchajwanského Centra pro kontrolu a prevenci nemocí bylo k 12. říjnu plně nebo jen první dávkou naočkováno přes 1,8 milionu tchajwanců starších 75 let. Doplňme, že k 11. říjnu na Tchaj-wanu s covidem-19 zemřelo 846 lidí.

Americké zdravotní Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) upozornilo, že zprávy ohledně nežádoucích účinků systému VAERS nemusí nutně znamenat, že vakcína způsobila zdravotní problém. To samé tvrdí i Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), která dodává, že obtíže mohly nastat například kvůli nesouvisejícímu zdravotnímu problému.

Možné nežádoucí účinky se dle odborníků dostavují během několika týdnů po očkování, je tedy nepravděpodobné, že by vakcíny způsobovaly pozdní závažné vedlejší účinky. Podle vyjádření CDC i EMA jsou tyto možné zdravotní problémy ojedinělé.

Očkovací látky proti onemocnění covid-19 představují výraznou ochranu před hospitalizací a úmrtím. Dle nejnovější studie vakcíny společností Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca snižují riziko hospitalizace nebo úmrtí o 90 % po 14 dnech od podání druhé dávky u lidí nad 50 let.

Video tedy správně uvádí počty zemřelých, pracuje nicméně s úmrtími “po očkování”, u nichž opomíjí zmínit, že se nejedná o úmrtí v důsledku očkování, ale pouze o úmrtí očkovaných lidí, u kterých byla hlášena podezření na nežádoucí účinky. V rámci naší spolupráce se společností Facebook jsme proto video označili pro chybějící kontext.