Těhotná žena z fotografie utrpěla zranění při ruském útoku na nemocnici

illustration
Podle příspěvku na facebooku došlo ke zinscenování fotografie těhotné poraněné ženy z Mariupolské nemocnice. V budově zasažené Rusy prý byli pouze pravicoví radikálové. Ve skutečnosti byli v nemocnici pacienti vč. těhotné ukrajinské blogerky. Útok si vyžádal i oběti na životech, vč. další těhotné ženy.

Meta fact-check 18. března 2022

Těhotná žena z fotografie je Mariana Višehirská, ukrajinská blogerka, která byla jednou ze 17 zraněných při ruském bombardování ukrajinského města Mariupol 9. března 2022. Další tři lidé, včetně jednoho dítěte, zraněním podlehli. Dodejme, že některá média uvádí jméno Mariana Podhurská, jež bylo jejím jménem za svobodna. Fotografii, která obletěla svět, pořídil Jevnehyj Maloletka pro tiskovou agenturu AP News. Višehirská pro AP uvedla: „Stalo se to 9. března v nemocnici č. 3 v Mariupolu. Leželi jsme na odděleních, když se skla, rámy, okna a stěny rozlétly.” Ukrajinská beauty blogerka o dva dny později, 11. března, porodila holčičku Veroniku.

Ruské velvyslanectví v Londýně po ruském útoku označilo ženu v několika tweetech jako herečku s „velmi realistickým make-upem”, která v době útoku údajně v nemocnici nebyla. Sociální síť Twitter ruské příspěvky smazala, i nadále se ale toto tvrzení šíří nejen mezi ruskými uživateli. 

Některé příspěvky také zmiňují, že Marina Višehirská měla „hrát“ také zraněnou těhotnou ženu, kterou ze zničené nemocnice vynášejí na nosítkách. Již při pohledu na oblečení a zranění ve tváři je však zjevné, že se jedná o jinou ženu.

Následky bombardování jsou zdokumentovány na videu a útok včetně zraněných pacientů potvrdil i systém dohledu nad útoky na zdravotní péči Světové zdravotnické organizace (WHO).

V příspěvku se také píše, že nemocnice byla využívána ukrajinskými „nacisty z Azov“. To také bez jakýchkoliv důkazů uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Ten dále řekl, že přítomnost ukrajinské milice byla důvodem k útoku na nemocnici, ve které podle něj již nebyli žádní pacienti ani personál. O tom, že nemocnice nebyla v provozu a skrývali se v ní ozbrojenci milice Azov, psala na twitteru také ruská ambasáda v Izraeli. Své tvrzení podpořila fotkou, která ale pochází z jiného místa v Mariupolu, nikoliv z nemocnice. 

Tvrzení o tom, že nemocnice byla prázdná nebo plná pravicových radikálů, jsou tak zcela nepodložená a zjevně smyšlená. To, že byla v době útoku nemocnice v provozu, potvrdil na základě několika zdrojů také Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva.

Vzhledem k tomu, že příspěvek uvádí nepravdivé tvrzení, že fotografie Mariany Višehirské byla zinscenovaná, označili jsme v rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook jeho výskyty jako nepravdivé.