Těla v černých pytlích jsou atrapy, záběry pochází z protiválečné demonstrace

Ve videu, které se šíří na sociálních sítích, dva muži hází na hromadu pytle s mrtvolami. V pytlích se mají podle popisku nacházet polští vojáci padlí na ukrajinské frontě. Ve skutečnosti je celá scéna zinscenovaná a pochází z varšavské protiválečné demonstrace. Těla v pytlích jsou jen atrapy, sám organizátor označil pokládání černých pytlů za „představení“, které má upozornit na důsledky možného zapojení Polska do války.

Meta fact-check 9. května 2024

Na sociálních sítích se šíří video, na kterém dva muži nosí černé pytle, zjevně s mrtvými těly, a kupí je na prostranství obklopené lidmi. Ti drží polské vlajky a celou situaci natáčí, samotné pytle jsou také označeny polskými vlajkami.

Zdroj: Facebook

U videa je popisek „Návrat polských vojáků z UK“. Zkratka UK se standardně používá k označení Spojeného království, jiný uživatel však stejné video sdílel s popiskem „Polští chlapci a dívky se vracejí z války na Ukrajině“. Další příspěvek na sociální síti X zase tvrdí, že se jedná o polské žoldnéře vracející se z Ukrajiny. I česká verze tak pravděpodobně zkratkou UK myslí Ukrajinu.

Protiválečná demonstrace ve Varšavě

Záběry ve skutečnosti pocházejí z polské demonstrace, která se odehrála 23. března 2024 ve Varšavě. Na youtubovém kanále ToNieNaszaWojna! (Tohle není naše válka!) je nahráno hned několik videí ze stejné akce. Jsou pořízena z různých úhlů různými lidmi, na všech je však vidět ulice s černými pytli a velký banner, na kterém je holčička s pampeliškovým věnečkem na hlavě a malý chlapec ve vojenské helmě. Nad fotkami dětí je polsky napsáno „Nejhorší den míru je lepší než nejkrásnější den války“.

Pod jednotlivými videi jsou popisky, které vysvětlují, že se jedná o protiválečný a antiglobalistický protest a že v pytlích jsou jen atrapy lidských těl. Pořadatelé demonstrace, nacionalistické uskupení Rodacy Kamraci, tímto gestem údajně vyjádřili obavy z toho, že by měli polští vojáci odcházet bojovat na Ukrajinu. Demonstranti se také vymezovali proti posílání zbraní a polské podpoře Ukrajiny ve válce s Ruskem.

Nacionalistické uskupení Rodacy Kamraci vede Wojciech Olszański, který je polskými médii označován jako krajně pravicový nacionalista, antisemita a xenofob. V minulosti byl nepravomocně odsouzen za urážku veřejného činitele, když veřejně hanlivě kritizoval ředitelku školy v Sosnowci kvůli covidovým opatřením. Olszański vystupuoval i na zmíněné demonstraci ve Varšavě, kde v souvislosti s hromaděním černých pytlů mj. mluvil o tom, že se jedná o „představení“ (video, 13:45–14:20). „Než si připomeneme, co politici naším jménem říkají a co chtějí, pojďme si sehrát válečné představení. Válka produkuje mrtvoly, spoustu mrtvol, čím více mrtvol, tím lépe. Máme pro vás obrázek toho, co bude v praxi, pokud nás do té války natlačí,“ uvedlOlszański podle agentury AFP.

Závěr

Záběry na videu tedy sice mají představovat polské vojáky padlé na Ukrajině, jedná se však pouze o manifestaci. V pytlích nejsou skutečná těla padlých vojáků, což přímo na demonstraci potvrdil i sám organizátor protestu. Příspěvek jsme proto v rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook označili pro chybějící kontext.