Těla zabitých civilistů v Buče

Na Facebooku se šíří záběry z města Buča, na kterých jsou vidět těla ruskými vojáky zabitých civilistů. Údajně se má jednat o nepovedenou inscenaci, protože se těla hýbají. Nic takového však na videu není zachyceno – záběry jsou nepřesné kvůli tomu, že byly natočeny z jedoucího auta.

Meta fact-check 4. dubna 2022

Po odchodu ruských vojsk získali město Buča v Kyjevské oblasti znovu pod kontrolu Ukrajinci a v médiích se poté objevily i záběry mrtvých civilistů v ulicích. Na Facebooku od té doby uživatelé sdílí i část reportáže ukrajinské televize Espreso.tv o masakru civilistů, která obsahuje video pořízené z jedoucího auta.

Na videu je podle popisku na Facebooku vidět, jak se dvě ležící těla po průjezdu auta pohnou – první zvedne ruku a druhá mrtvola prý začne vstávat. Při bližším zkoumání záběrů je ale zjevné, že se ležící těla nijak nehýbají.

V prvním případě po předním skle auta mezi kamerou a mrtvým tělem stéká kapka vody. Že po těle jen „cestuje“ kapka, je jasně vidět po invertování barev videa.

Ani druhé tělo se po průjezdu vozidla nezačne hýbat a zvedat se. Jedná se o pouhou deformaci odrazu ve zpětném zrcátku. Ta je způsobena asférickým typem zrcátka, který běžně slouží k eliminaci slepého úhlu. Řidič tak vidí dozadu lépe, ale pokud jsou objekty blízko ke kraji zrcátka, zdají se být menší, což způsobuje jejich vizuální deformaci. Ve videu je proto také vidět, jak se při průjezdu auta deformuje nejen odraz ležícího těla, ale i okolní budovy.

Jelikož popisek videa obsahuje mylné tvrzení, že se těla na záběrech hýbají a že to nejsou mrtví civilisté, označili jsme příspěvek v rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook za nepravdivý.

Doplňme, že kromě ukrajinských oficiálních zdrojů o zabíjení civilistů ruskými vojáky přinesly svědectví přímo z Buči také mezinárodní organizace Human Rights Watch, agentura AP či americká CNN.

Abychom mohli měřit návštěvnost webu, potřebujeme Váš souhlas se zpracováním osobních údajů prostřednictvím cookies. Více o zpracování osobních údajů