Text politika je mylně připisován jeho jmenovci – herci Petru Štěpánkovi

Na facebooku se šíří text obhajující Rusko, který je připisován herci Petru Štěpánkovi. Autorem jeho první poloviny je ale jiný Petr Štěpánek – politik Trikolory. Druhou část představuje text, který se řetězovými maily šíří již přes dva roky, jeho autor je neznámý.

Meta fact-check 12. října 2022

„Herec Petr Štěpánek. Jeden z mála, kterému zůstal rozum v hlavě,“ stojí v úvodu delšího facebookového příspěvku. Následuje 9 bodů, ve kterých herec údajně obhajuje nepřátelské kroky Ruska vůči Ukrajině.

Tyto argumentační body však pochází z facebookového příspěvku jiného Petra Štěpánka, prvního místopředsedy strany Trikolora, který je zveřejnil v únoru letošního roku. Zjevně tedy došlo k záměně dvou jmenovců, herec Petr Štěpánek není autorem tohoto textu.

Námi ověřovaný příspěvek pak obsahuje ještě další část, opět připisovanou herci Štěpánkovi. V té autor kritizuje prozápadní orientaci a ekonomický vývoj Česka, způsob života Čechů a jejich údajný odklon od „slovanské soudržnosti“. 

V případě této části ale autorem není ani Petr Štěpánek herec, ani Petr Štěpánek politik. Jedná se o text, který se v různých podobách šíří řetězovými maily a po sociálních sítích již od května 2020. Původně u textu řetězového mailu nebyl (.pdf) uveden jeho autor, od srpna 2020 byl jako autor zmiňován „jeden nejmenovaný voják v české armádě”. Na facebooku se text objevil v dubnu 2021 a v různých verzích byl uveden jiný autor: Petr Štěpánek politik, neznámý autor a naposledy Petr Štěpánek herec.

Herec Štěpánek tedy není ani autorem druhé části námi ověřovaného příspěvku. Původního autora druhé části se nám nepodařilo dohledat, autorem části první, která se týká situace na Ukrajině, pak je jiný Petr Štěpánek, politik Trikolory. Z tohoto důvodu jsme příspěvek, který připisuje autorství herci Štěpánkovi, označili v rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook jako nepravdivý.