Tomáše Procházku nezabil jeho tlumočník

Podle facebookového příspěvku měl českého vojáka Tomáše Procházku v Afghánistánu zastřelit jeho tlumočník. Ve skutečnosti se jednalo o útok afghánského vojáka, nikoli tlumočníka.

Meta fact-check 20. srpna 2021

V době, kdy probíhala evakuace afghánských tlumočníků, kteří spolupracovali s českými jednotkami v zemi, se na Facebooku začal šířit grafický příspěvek věnovaný smrti českého vojáka Tomáše Procházky. Grafiku, která ze zabití Procházky viní „afghánského tlumočníka“, sdílel kromě jiných také Jan Čížek, místopředseda pražské SPD.

V pondělí 22. října 2018 došlo k útoku na české vojáky v Afghánistánu. Při útoku byl zabit dvaačtyřicetiletý rotný (in memoriam povýšen na št. praporčíka) Tomáš Procházka, dva další vojáci byli zraněni. Podle vyjádření NATO na české vojáky zaútočil afghánský voják.

Později se ukázalo, že Tomáše Procházku zabil Vahidulláh Chán, devatenáctiletý afghánský voják, který byl ve výcviku. Server iROZHLAS situaci popisuje takto: „Když se 22. října 2018 vracelo na základnu Šindánd v provincii Herát české vozidlo, začal na něj střílet. Zabil tehdy psovoda Tomáše Procházku a další dva české vojáky zranil. Afghánské úřady ho tehdy označily za spojence hnutí Tálibán, jeho rodina to ale pro deník The New York Times odmítla. ‚Pravděpodobně nikdy žádného Tálibánce ani nepozdravil, natož aby k nim patřil,‘ řekl tehdy americkému listu jeho bratr. Výpovědi amerických zástupců zase naznačují, že střelbě mohla přecházet hádka mezi vojáky. K útoku tak Chána mohla vést osobní pře.“

Dodejme, že identita Procházkova vraha vyšla na povrch kvůli tomu, že Vahidulláh Chán musel být po zatčení a výslechu aliančních jednotek eskortován do nemocnice, kde krátce na to zemřel. Vzhledem k podezření, že smrtelná zranění Chánovi při výslechu způsobili alianční vojáci, začali jeho smrt následně vyšetřovat vojenští kriminalisté a po půl roce dozor nad případem převzalo státní zastupitelství.

V červnu 2021 pak Vojenská policie obvinila čtyři české vojáky z podílu na smrti Afghánce. Dva z vojáků viní policie z vydírání a neuposlechnutí rozkazu, další dva z neposkytnutí pomoci a porušení pravidel strážní služby.

Facebookový příspěvek tedy nesprávně uvádí, že vrahem českého vojáka byl tlumočník, Zároveň je pravdou, že Tomáš Procházka se stal obětí cílené „palby do vlastních řad“. Příspěvek jsme proto v rámci naší spolupráce se společností Facebook označili jako částečně nepravdivý.