„Výroky týdne“

Publikováno 22. dubna 2017

Vážení čtenáři, od tohoto týdne začínáme s novými pravidelnými články: budeme vám přinášet krátký souhrn toho, co nás v minulém týdnu na politické scéně nejvíce zaujalo. Někdy půjde o komentáře spíše odlehčené, někdy vážnější - podle toho, jaká témata konkrétní týden přinese. A začínáme hned s prezidentem Zemanem, ambicemi politických stran a krajskými koalicemi.

Vážení čtenáři,

od tohoto týdne začínáme s novými pravidelnými články: budeme vám přinášet krátký souhrn toho, co nás v minulém týdnu na politické scéně nejvíce zaujalo. Někdy půjde o komentáře spíše odlehčené, někdy vážnější - podle toho, jaká témata konkrétní týden přinese. A začínáme hned s prezidentem Zemanem, ambicemi politických stran v podzimních volbách a krajskými koalicemi.

Kampaň nekampaň Miloše Zemana.

Když Miloš Zeman 10. března oznamoval, že bude znovu kandidovat na prezidenta, řekl kromě dalšího následující: 
Závěrem bych vám chtěl říci, že jsem se rozhodl při další kandidatuře nevést žádnou osobní prezidentskou kampaň.” 

Od 16. března pak na TV Barrandov běží každý týden pořad Týden s prezidentem, kde má Miloš Zeman v podstatě neomezený prostor pro sdělování svých postojů a názorů. Nakolik jde v této věci o kampaň, může být diskutabilní. Nicméně v tomto týdnu se v souvislosti s tímto pořadem ukázal jeden zajímavý faktor, který jej s kampaní Zemana spojuje přímo.

Konkrétně facebooková stránka 
Zeman Znovu 2018 na podporu kandidatury Miloše Zemana již před odvysíláním zvala fanoušky ke sledování pořadu, ve kterém se měli dozvědět, jak lze kandidaturu podpořit


Nu a stalo se. Na webu dané stránky můžete také kontaktovat petiční výbor, který pro hlavu státu sbírá podpisy. To už na ne-kampaň (slovy klasika) úplně nevypadá.

Ambice kandidujících stran aneb Kolik procent dostaneme?

V tomto týdnu také některé subjekty aspirující na volební úspěch představily své programy. Tak například Realisté. Ti si během tohoto představování poměrně sebevědomě vytkli za cíl získat 20 % hlasů. Nakolik jde o realistické očekávání, lze jen těžko hodnotit. Nicméně s některými programovými cíli by nemuselo jít o nepřekonatelnou překážku.


Zdroj: Realisté

I některé další subjekty již veřejně mluví o metě, jíž chtějí dosáhnout:

TOP 09: 
Pod 12 % nejdeme.”
PirátiMíříme na 10 %.
Zelení: Důležité bude, aby se nám do léta podařilo v průzkumech překročit pět procent. (...) Pokud se nám to podaří, pak máme reálnou šanci získat mezi sedmi a osmi procenty.”

To jsme tedy na 50 procentech hlasů. Snad zbude něco i na ANO, ČSSD, komunisty, ODS, Lidovce + STAN a Tomia Okamuru. Ti své ambice takto přímo ještě nekvantifikovali.

Nová koalice v jižních Čechách

Představy stran jsou jedna věc, nicméně suverénem je zde volič a ten v říjnu rozhodne. Na základě těchto výsledků se teprve bude skládat vládní koalice. Můžeme ovšem již nyní sledovat např. v jednotlivých regionech, nakolik spolu subjekty umí žít. Kauzy kolem hejtmana Zimoly nastartovaly rozpad koalice v Jihočeském kraji. Už je zde ovšem podepsána koalice
nováa to konkrétně ve složení ČSSD, KDU-ČSL, Jihočeši 2012 a Pro Jižní Čechy.

Z řady vyjádření celostátních politiků může volič získat dojem, že mezi některými stranami leží nepřekonatelné příkopy. Znáte to - padací most, vodní příkop s krokodýlem…

V politické realitě tomu tak ovšem není. Jedno z nejznámějších klišé české politiky zní: 
Chodníky nejsou pravicové ani levicové.” Tedy že na úrovni krajů či obcí vlastně nejsou až tak podstatné ideové rozdíly mezi stranami. Aktuálně nepravicové a nelevicové chodníky (nebo slovy krajských politiků dvojky a trojky, tj. silnice 2. a 3. třídy) v krajích spravují tyto sestavy:

Středočeský krajANO, STAN, ODS
Jihočeský krajČSSD, KDU-ČSL, Jihočeši 2012, Pro Jižní Čechy
Plzeňský krajČSSD, ODS, Starostové a Patrioti, Koalice pro Plzeňský kraj
Karlovarský krajANO, ODS, Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst, SPD-SPO, Piráti
Ústecký kraj KSČM, ČSSD a SPD-SPO
Liberecký kraj STAN, ANO, ČSSD, ODS
Královéhradecký krajČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, Starostové a Východočeši, TOP 09
Pardubický krajČSSD, Koalice pro Pardubický kraj, ODS, STAN
Kraj VysočinaČSSD, ANO, ODS, STAN
Jihomoravský kraj ANO, ČSSD, TOP 09 s Žít Brno, STAN
Olomoucký krajANO, ČSSD, ODS
Zlínský krajKDU-ČSL, ANO, STAN, ODS
Moravskoslezský krajANO,  KDU-ČSL, ODS
Zdroj: Demagog.cz, ověření debaty OVM 4. 12. 2016

V dalších týdnech nás pochopitelně čeká startující volební kampaň, ve které se jednotlivé strany budou potýkat s dotazy na svů program a také možné koaliční spolupráce. K jednomu takovému evergreenu české politiky můžeme nabídnout náš starší komentář. Již nyní pro vás připravujeme řadu nových změn, které spustíme se startující volební kampaní, rádi se s vámi potkáme také osobně. O všech těchto novinkách vás budeme informovat na našich sociálních sítích.

Přejeme pěkný zbytek neděle!

Autory textu jsou Jan Tvrdoň a Lenka Chudomelová.

Líbí se vám naše práce? Pojďte hlídat politiky s námi!