Trump obhajuje Putina, jeho slova o neporazitelném Rusku jsou ale smyšlená

Na Facebooku se šíří údajná citace bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten se měl o Rusku vyjádřit mj. jako o neporazitelné zemi, která může způsobit globální apokalypsu. Zároveň údajně řekl, že NATO, USA a EU začaly válku na Ukrajině proti Rusku. Trump však ve skutečnosti nic takového veřejně nikdy neřekl. Ačkoliv opakovaně obhajoval některé kroky Ruska, konzistentně označuje Rusko jako agresora.

Meta fact-check 24. dubna 2024

Zdroj: Facebook

Facebookový příspěvek přisuzuje bývalému americkému prezidentovi řadu tvrzení o Rusku a jeho válce na Ukrajině. Podle Trumpa je údajně Rusko díky jaderným zbraním neporazitelnou mocností a válka na Ukrajině je ve skutečnosti „jen“ vojenskou operací. Trump měl údajně také říct, že za jejím zahájením nestojí Rusko, nýbrž NATO, USA a EU.

Údajný projev Donalda Trumpa obsažený v příspěvku se nám nicméně nepodařilo ve veřejně dostupných zdrojích dohledat. Projev se neobjevuje v žádných důvěryhodných amerických ani českých médiích, Trumpových veřejných projevech na předvolebních mítincích, na sociálních sítích bývalého amerického prezidenta ani mezi dostupnými přepisy jeho projevů z doby prezidentství. Trump se tímto způsobem zjevně k Ukrajině a Rusku veřejně nikdy nevyjádřil.

Na jednotlivá tvrzení se nicméně v následujících odstavcích podíváme blíž a vysvětlíme, zda se Donald Trump někdy vyjádřil obdobným způsobem a jestli příspěvek nějak reflektuje jeho postoj k Rusku a Ukrajině.

Trump a neporazitelné Rusko

Příspěvek zmiňuje, že podle Trumpa „nikdo nemá sílu porazit Rusko“, naopak se má jednat o zemi, která má možnosti skrze jaderné zbraně způsobit globální apokalypsu. Ačkoliv Donald Trump o Rusku a obzvláště Vladimiru Putinovi mluví opakovaně, nepodařilo se nám v jeho veřejných vystoupeních dohledat slova, která by danému tvrzení odpovídala.

Trump v minulosti opakovaně zmiňoval (video) ruské jaderné zbraně. Po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022 Trump mj. mluvil o svých dřívějších rozhovorech s Vladimirem Putinem, který před ním údajně opakovaně zmiňoval ruské jaderné schopnosti. Podle Trumpa (video) je taková argumentace nepřípustná, a výhružně dokonce poznamenal, že pokud by Putin „ještě jednou zmínil slovo jaderné, tak je tam pošleme (americké jaderné ponorky k ruskému pobřeží, pozn. Demagog.cz) a budeme plout tam a zpět kolem pobřeží“. Trump tedy zjevně ve srovnání s USA nepovažuje Rusko kvůli jeho jaderným schopnostem za neporazitelné, nebo dokonce za jedinou zemi, která „může bojovat až do samotného konce“.

Válka na Ukrajině a její viník

Příspěvek dále obsahuje tvrzení, že bývalý americký prezident mluvil o válce na Ukrajině jako o vojenské operaci, a nepoužil tedy slovo válka, kterému se vyhýbá i Putinův režim. Ve veřejně dostupných zdrojích se však žádná taková citace nevyskytuje. Ve skutečnosti Trump situaci na Ukrajině opakovaně veřejně označil za válku, mj. když tvrdil, že pokud by byl prezidentem, válku by ukončil do 24 hodin.

Podle facebookového příspěvku měl Donald Trump také uvést, že za zahájením války stojí USA, NATO a EU, nikoliv Rusko. Takové vyjádření se nám nepodařilo dohledat. Trump dříve naopak veřejně mluvil (video, čas 0:33) o tom, že Ukrajinu napadlo Rusko.

Trumpův vztah k ruské válce na Ukrajině

Ačkoliv se Donald Trump v minulosti nevyjadřoval takovým způsobem, který prezentuje facebookový příspěvek, jeho postoj k válce na Ukrajině není jednoznačný. Trump veřejně obhajoval kroky Ruska a např. v únoru na svém předvolebním mítinku v Jižní Karolíně popisoval schůzku s nejmenovaným představitelem „velké evropské země“, jenž mu měl položit otázku na to, zdali by USA přišlo na pomoc Ruskem napadenému spojenci, který neodvádí svůj podíl financí do NATO v plné výši. Trump na to údajně odpověděl slovy, že by zemi nejen neochránil, ale Moskvu by ještě povzbuzoval, „ať si dělá, co k čertu chce.“ Nutno podotknout, že na konci března 2024 se k podobné otázce vyjadřoval znovu, a to už svou podporu aliančním spojencům potvrdil.

Ani s ohledem na Trumpův vztah k prezidentům Ruska a Ukrajiny nelze říct, že by se Trump stavěl na jednu, či druhou stranu. Např. ve zmiňovaném projevu v Jižní Karolíně Trump adresoval slova chvály ukrajinskému prezidentovi Zelenskému. O něm prohlásil (video, čas 2:36:00), že se ho zastal během prvního impeachmentu (ústavní žaloby s cílem odvolání prezidenta z funkce), kterému Trump ve funkci čelil.

Závěr

Údajný citát Donalda Trumpa obsažený ve facebookovém příspěvku je smyšlený. Zmíněná tvrzení Donalda Trumpa nejsou dohledatelná v jeho projevech, příspěvcích na sociálních sítích ani v médiích, a navíc odporují jeho skutečným vyjádřením. Situaci na Ukrajině Trump veřejně označil za válku a Rusko za agresora. V rámci naší spolupráce s Facebookem jsme proto příspěvek označili jako nepravdivý.