Turecko nikoho ze zničení Kachovské přehrady nenařklo
Meta fact-check 9. června 2023
Česká verze příspěvku tvrdí, že „Turecko obviňuje ukrajinský režim, že podle britských pokynů vyhodil do povětří přehradu Nova Kakhovka v Chersonské oblasti kvůli selhání protiútoku.“ Text zcela odpovídá automatickému překladu anglickojazyčné verze, která se na Twitteru objevila o několik hodin dříve, a která byla navíc doplněna o záběry exploze ukrajinské přehrady, pocházející nicméně již z listopadu 2022.
Kdo je zodpovědný za protržení Kachovské přehrady, ke kterému došlo v noci z 5. na 6. června, zůstává v tuto chvíli nejasné. Rusko i Ukrajina za viníka označují svého protivníka, spekuluje se i o možnosti, že k jejímu protržení mohlo dojít i samovolně vlivem dřívějšího poškození a přeplněnosti vodní nádrže. Byť podle amerického Institutu pro studium války (ISW) indicie ukazují na Rusko, přesvědčivé důkazy zatím chybí.
Turecko se od počátku války na Ukrajině snaží vystupovat v pozici mediátora a udržuje dobré vztahy jak s Kyjevem, tak s Moskvou. K otázce zodpovědnosti za destrukci Kachovské přehrady pak země zaujala neutrální stanovisko – turecký prezident Erdogan po rozhovoru s prezidenty obou zemí vyzval k tomu, aby byla zřízena mezinárodní komise skládající se z expertů obou znepřátelených stran, OSN a mezinárodního společenství včetně Turecka, která by objasnila okolnosti, za jakých okolností ke zničení přehrady došlo.
Ostatní turečtí představitelé zničení přehrady více nekomentovali, například turecké ministerstvo zahraničí se k incidentu nijak nevyjádřilo. Jak vyplývá ze zmínek zahraničních médií či české mediální databáze Newton, žádný z tureckých představitelů se nevyjádřil v tom smyslu, že by za zkázu přehrady mohla Ukrajina či Velká Británie.
Závěr
Turecko na zničení Kachovské přehrady reagovalo zdrženlivě, Ukrajinu ani Velkou Británii nikdo z jeho představitelů za viníky neoznačil. V rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook jsme proto daný příspěvek označili jako nepravdivý.