Ukrajinská auta platí za dálniční známky stejně jako ta česká

Vozy s ukrajinskou poznávací značkou podle facebookového příspěvku mohou po českých dálnicích jezdit zadarmo, zatímco Češi budou muset platit 2 300 Kč. Vláda skutečně plánuje zvýšit cenu roční dálniční známky na zmíněných 2 300 Kč, osvobození od dálničních poplatků, které platilo pro ukrajinská vozidla kvůli uprchlické krizi, však skončilo už na konci června 2022.

Meta fact-check 30. května 2023

Na facebooku se šíří příspěvek, který se pozastavuje nad tím, že podle něj „Čech ve starším autě pojede po dálnici za 2 300 Kč“, ale ukrajinská vozidla mají „dálnici zdarma“.

V první části autor příspěvku odkazuje na plánovaný nárůst ceny roční dálniční známkynynějších 1 500 Kč na 2 300 Kč, ke kterému by podle Ministerstva dopravy mělo dojít v březnu 2024. Doplňme, že aby toto navýšení, s nímž počítá vládní konsolidační balíček (.pdf, str. 5), mohlo být zavedeno do praxe, bude muset dojít ke změně zákona o pozemních komunikacích. Ten totiž stanovuje, že cena roční dálniční známky nemůže překročit současných 1 500 Kč. Novelu, která by navýšení na 2 300 Kč umožnila, Fialův kabinet ve Sněmovně prozatím (k datu 29. května) nepředložil.

Zákon o pozemních komunikacích také vyjmenovává případy, kdy jsou vozidla od dálničních poplatků osvobozena. Podle zákona tak vůz nemusí mít dálniční známku mj. „při provádění záchranných a likvidačních prací a při ochraně obyvatelstva“

Právě na toto ustanovení se v březnu 2022 odkazovalo Ministerstvo dopravy, když po začátku ruské invaze na Ukrajinu oznámilo, že dočasně odpustí dálniční poplatky vozidlům „s ukrajinskou poznávací značkou, která po dobu nouzového stavu využijí síť zpoplatněných dálnic na cestě do bezpečí před válečným konfliktem“. Dále se odpuštění poplatků vztahovalo i na všechna vozidla (nejen s ukrajinskou SPZ), která ve spojitosti s válkou na Ukrajině zajišťovala humanitární pomoc.

Důležité je zde zdůraznit, že nouzový stav, který vláda kvůli příchodu uprchlíků z Ukrajiny vyhlásila 4. března 2022, skončil 30. června téhož roku. Na tuto skutečnost upozorňuje právě i Ministerstvo dopravy. S koncem nouzového stavu tak skončilo i osvobození od dálničních poplatků pro ukrajinská vozidla. Dálniční známka pro auta s ukrajinskou SPZ tak v současnosti stojí stejně jako známka pro ostatní vozidla s českou SPZ. V rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook jsme proto příspěvek označili jako nepravdivý.