Ukrajinská reakce na protivládní demonstraci
Meta fact-check 7. září 2022
Příspěvek reaguje na protivládní demonstraci, která proběhla 3. září na Václavském náměstí a o den později v Kolíně nad Rýnem. Sama uvedená citace je připisována ukrajinskému ministru zahraničí Dmytru Kulebovi.
Ukrajinský ministr se však k těmto demonstracím nijak veřejně nevyjádřil. Žádný komentář není ani na webu ministerstva, ministrově twitteru ani v médiích. Citace z příspěvku je ale velmi podobná vyjádření, které na svém facebookovém účtu zveřejnil mluvčí ukrajinského Ministerstva zahraničí Oleg Nikolenko.
Ve svém vyjádření Nikolenko děkuje těm obyvatelům Kolína na Rýnem i Prahy, kteří se postavili „proruským shromážděním.“ Píše také o tom, že demonstrující požadovali konec podpory Ukrajině a zrušení protiruských sankcí. „Pořádání takových ceremonií pod trikolorou agresorského státu ve středu Evropy je nepřijatelné.“, doplňuje Nikolenko.
Mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí tedy skutečně řekl slova velmi podobná těm, které jsou v příspěvku připisovány Dmytru Kulebovi. Není ale pravda, že by Kuleba nebo jeho mluvčí požádali „Českou republiku a Německo o zákaz shromáždění na podporu Ruska a Donbasu,“ jak uvádí autor příspěvku. Žádnou podobnou výzvu jsme ve vyjádřeních Kuleby ani jeho mluvčího nenašli.
Zákaz demonstrací
Může Česká republika vůbec předběžně zakázat veřejné shromáždění podobné demonstraci, které proběhla na Václavském náměstí? V České republice demonstrace a jiná veřejná shromáždění neprochází schvalovacím či povolovacím řízením. Plánované shromáždění je pouze nutné oznámit na příslušný úřad, což je ve většině případů obecní úřad (v případě Prahy Magistrát). Úřad může shromáždění předem zakázat jen v zákonem stanovených výjimkách, ovšem ani neoznámení není důvodem pro rozpuštění shromáždění.
Zákaz je možný v případě ohrožení zdraví účastníků, kolize s jiným dříve oznámeným shromážděním či za předpokladu, že by svolavatelem uvedený „účel shromáždění směřoval k výzvě
a) popírat nebo omezovat osobní, politická nebo jiná práva osob pro jejich národnost, pohlaví, rasu, původ, politické nebo jiné smýšlení, náboženské vyznání a sociální postavení nebo k rozněcování nenávisti a nesnášenlivosti z těchto důvodů;
b) dopouštět se násilí nebo hrubé neslušnosti;
c) jinak porušovat ústavu a zákony.“
Pokud tedy svolavatel v rámci svého oznámení plánovaného shromáždění neuvede nic takového, nemůže shromáždění úřad předem zakázat. Demonstrace proti vládě či vojenské podpoře Ukrajiny tedy ani nemůže být předběžně zakázána vládou či jakoukoli jinou veřejnou institucí.
Námi ověřovaný facebookový příspěvek tudíž obsahuje nepravdivé tvrzení o tom, že ukrajinská strana požádala Česko o zákaz podobných demonstrací do budoucna, které je navíc v ČR ve skutečnosti nemožné. Příspěvek však zároveň obsahuje poměrně přesnou citaci ukrajinského představitele. Z toho důvodu jsme příspěvek v rámci naší spolupráce s Facebookem označili jako částečně nepravdivý.