Upravená nahrávka překrucuje slova Petra Pavla

Na facebooku se šíří nahrávka Petra Pavla, na které údajně vyzývá ke vstupu do války s Ruskem. Nahrávka je ale sestříhaná, Petr Pavel ve skutečnosti mluvil o tom, že bychom do přímého střetu s Ruskem vstupovat neměli, naopak je podle něj potřeba pomoct Ukrajině dodávkami zbraní a uplatňováním sankcí proti Rusku.

Meta fact-check 21. ledna 2023

V upravené nahrávce Petr Pavel říká: „Jediná možnost, jak dovést situaci do zdárného konce, je pomoct Ukrajině tu válku vyhrát. A my to můžeme udělat z naší strany právě tím, že vstoupíme do války s Ruskem,“ přičemž před slovy „vstoupíme do války s Ruskem“ je slyšet znatelný předěl.

Ten je způsobený úpravou originální nahrávky, která pochází z Pavlovy návštěvy Ostravy 19. ledna 2023. Na parkovištirestaurace, kde se prezidentský kandidát setkal s občany, jej oslovila žena a ptala se na to, jak může Česko pomoci Ukrajině a zda by nemělo do bojů poslat armádu.

Petr Pavel jí odpověděl (video, čas 0:32), že „ono to nejde takhle udělat. Protože kdybychom to tak udělali (poslali armádu do bojů, pozn. Demagog.cz), tak vlastně vstoupíme do války s Ruskem, a to by bylo mnohem horší. Takže jediná možnost, jak dovést situaci do zdárného konce, je pomoc Ukrajině tu válku vyhrát. A my to můžeme udělat z naší strany právě tím, že jí dodáme kvalitnější zbraně, že budeme pokračovat v sankcích proti Rusku, protože přímo do toho vstoupit opravdu nemůžeme.“

Z Pavlovy skutečné odpovědi je zjevné, že nahrávka byla upravena tak, aby vyznívala přesně opačně. Upravená nahrávka se skládá ze dvou částí Pavlovy odpovědi (zvýrazněné výše), u nichž autor manipulace pouze změnil pořadí a vložil je hned za sebe.

Na facebooku sdílená nahrávka je tedy upravená, Petr Pavel ve skutečnosti řekl pravý opak toho, co zní v nahrávce. Upravené video jsme proto v rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook označili jako pozměněné.

Doplňme, že Petr Pavel dlouhodobě mluví o tom, že by se česká armáda neměla přímo zapojovat do bojů na Ukrajině. Už 25. února 2022 v rozhovoru pro web Extra.cz např. řekl, že se „NATO snaží Ukrajině pomáhat všemi možnými způsoby, s výjimkou přímého bojového nasazení.“ Vstup do střetu s Ruskem by totiž podle jeho slov mohl vést ke konfliktu jaderných mocností. V dubnu Pavel v této souvislosti zopakoval svá dřívější prohlášení, že by přítomnost vojáků NATO v bojích na Ukrajině vedla k válce mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem. Proto podle něj „musíme Ukrajině pomoci všemi ostatními legálními prostředky, ke kterým patří i dodávky zbraní, aby se mohla efektivně bránit.“