Video nezachycuje odebírání dětí rodičům kvůli očkování

Uživatelé na Facebooku sdílejí video zachycující zdravotníky a policisty, jak násilím odebírají dítě z náruči dospělého muže. V popisku videa je uvedeno, že se jedná o očkování dětí bez přítomnosti rodičů v Austrálii. Australská policie nicméně tuto informaci vyvrátila, záběry nijak nesouvisí s covidem-19 ani očkováním proti němu.

Meta fact-check 26. srpna 2021

Ve videu je vidět muž, který drží v náručí dítě. Následně k němu přistoupí dvě zdravotnice a za pomoci dvou policistů dítě od muže „odtrhnou“. Popisek ve videu uvádí: „Očkování dětí bez přítomnosti rodičů… Vítejte v Austrálii.“

Co se na záběrech skutečně odehrává, se nám nepodařilo zjistit. Policie australského státu Victoria však na svém twitterovém účtu uvedla, že záběry nezachycují odebírání dětí za účelem očkování. „Tento záběr nijak nesouvisí s covidem-19, očkováním či testováním. V zájmu ochrany soukromí aktérů nebudeme sdělovat žádné další detaily,” napsala policie. Agentuře AP pouze potvrdila, že k incidentu došlo 14. srpna 2021 na policejní stanici na předměstí Melbourne.

Doplňme, že v Austrálii je možné očkovat děti až od 12 let, jako ve většině zemí na světě. A to výhradně vakcínou Pfizer. Očkování je však vyhrazeno jen pro děti se specifickými zdravotními potížemi, které zvyšují riziko závažného onemocnění covid-19, aboridžinské děti a děti z odlehlých oblastí.

Video tedy dle vyjádření policie nezachycuje odebírání dětí rodičům kvůli očkování, ani nijak jinak nesouvisí s covidem-19. Výskyty tohoto videa jsme proto v rámci naší spolupráce se společností Facebook označili jako nepravdivé.

Abychom mohli měřit návštěvnost webu, potřebujeme Váš souhlas se zpracováním osobních údajů prostřednictvím cookies. Více o zpracování osobních údajů