Video rakety z Kazachstánu vydáváno za záběry z Turecka před zemětřesením

Na facebooku se šíří video, na kterém je vidět stoupající světelný úkaz na noční obloze, přičemž se má jednat o situaci před nedávným zemětřesením v Turecku. Záběry ovšem mají původ v kazašském městě Balchaš a na sociálních sítích se objevily už v září 2022 v souvislosti se startem vesmírné rakety z kosmodromu Bajkonur.

Meta fact-check 12. února 2023

Facebookové video, které má zachycovat stav před zemětřesením v Turecku, zobrazuje stoupající světelný úkaz na noční obloze a doprovází jej anglický nápis „Before Turkey Earthquake“ (Před zemětřesením v Turecku)

Video zveřejněné na facebooku je převzato z tiktoku, kde jej uživatel doprovodil následujícím komentářem: „Před zemětřesením v Turecku lidé na obloze zahlédli zvláštní světlo.“ Záběry nicméně nepochází z Turecka. Ve skutečnosti se jedná o kazašské město Balchaš, které leží u stejnojmenného jezera ve východní části země. Jak lze vidět na následujícím obrázku, budovy a vysílač, které se ve městě nachází, odpovídají záběrům na ověřovanému videu.

Zdroj: RTBF

 

Zemětřesení zasáhlo Turecko a Sýrii  6. února 2023. Záběry přitom pochází už z podzimu 2022 a zachycují start rakety Sojuz z kosmodromu Bajkonur, který se odehrál ve druhé polovině září.

Poloha kosmodromu Bajkonur (červeně) a města Balchaš (modře) na mapě. 

 

Raketa s tříčlennou posádkou odstartovala (video) 21. září 2022 v 16:54 moskevského času, kdy na Mezinárodní vesmírnou stanici vynesla dva Rusy a jednoho Američana. Již hodinu po startu rakety začali jednotliví uživatelé v lokální telegramové skupině publikovat snímky a videa podobné námi ověřovaným záběrům. Nezávisle na sobě navíc uváděli, že se jedná právě o oblast Balchaše. Záběry se objevily např. také na tiktoku.

Zcela totožné video pak bylo sdíleno o několik dní později na telegramu a následně i na twitteru. Dodejme, že nahrávka byla ke konci letošního ledna chybně vydávána také za start rakety americké společnosti SpaceX.

Nahrávka tedy nijak nesouvisí s Tureckem, a nemůže tak zobrazovat stav v této zemi před zemětřesením. Záběry byly pořízeny v Kazachstánu v září 2022 a zjevně zachycují start rakety Sojuz na Mezinárodní vesmírnou stanici. V rámci naší spolupráce s Facebookem jsme proto příspěvek označili jako nepravdivý.