Video šíří nepravdivé informace o masakru v Buči

illustration
Foto: SERGEI SUPINSKY / AFP
Na facebooku se šíří video obsahující tvrzení Francouze Adriena Bocqueta, podle kterého masakr v Buči nespáchalo Rusko, ale zinscenovala ho Ukrajina. Bocquet ve videu uvádí, že těla obětí do Buči přivezla ukrajinská armáda poté, co tuto obec opustily ruské okupační jednotky. Tyto informace však byly již v minulosti vyvráceny. Satelitní snímky místa totiž dokazují, že se těla v ulicích Buči nacházela už v době, kdy bylo území pod kontrolou ruské armády.

Meta fact-check 17. dubna 2025

Autor videa v úvodu zmiňuje, že Rusko na půdě Organizace spojených národů (OSN) „popírá masakr v Buči“. V následující části pak do češtiny překládá videozáznam, ve kterém Francouz Adrien Bocquet popisuje, jak byl přímým svědkem událostí v ukrajinské Buči na jaře roku 2022 (video, 26:09–29:03).

Bocquet na záznamu tvrdí, že byl na místě těsně poté, co Buču získala pod kontrolu ukrajinská armáda. Podle jeho slov tehdy ukrajinští vojáci přivezli do Buči těla lidí z jiných částí země, aby přesvědčili veřejnost, že zde předtím ruská armáda zabíjela ukrajinské civilisty. Bocquet ve videu nepochybuje o tom, že k „nějakým úmrtím“ v Buči došlo. Situace po odchodu Rusů podle něj ale nebyla taková, jak ji popisovala média.

Masakr v Buči

Videozáznam s vyjádřením Adriena Bocqueta pochází z neformálního setkání, které 2. dubna 2025 na půdě OSN pořádali zástupci Ruské federace. Později video z této akce zveřejnil i server Hindustan Times, na který se autor českého překladu na začátku odkazuje (video).

Setkání se konalo v tzv. formátu Arria, ve kterém může pořádající stát na jednání pozvat i řečníky z řad veřejnosti. Pro svou dubnovou akci, na které zástupci Ruska označili masakr v Buči za „zinscenovaný“, si Ruská federace jako jednoho z hostů pozvala právě Adriena Bocqueta. Facebookový příspěvek cituje jen část jeho vystoupení, v plné verzi Bocquet například zmiňoval (video, 25:49), že ukrajinští vojáci mrtvá těla umisťovali „na cesty a na chodníky“. Zjevně tak mluví o tělech mrtvých lidí, která se našla přímo na ulicích Buči.

Oběti bučského masakru

Ruské vojenské jednotky do Buči nedaleko Kyjeva poprvé vstoupily 27. února 2022 (.pdf, str. 3), tři dny po zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Ukrajinské síly tehdy ruskou armádu z centra obce vytlačily, po několika dnech se ale ruské jednotky vrátily a 5. března 2022 se jim podařilo získat nad Bučou kontrolu. Z území obce se armáda Ruské federace stáhla až po měsíci, mezi 30. a 31. březnem 2022.

Na začátku dubna 2022 média zveřejnila informace o tom, že se na více místech na ulicích Buči našla těla zabitých civilistů, někteří z nich přitom měli svázané ruce. Kromě toho zpravodajské servery informovaly o dalších tělech pohřbených v masovém hrobě nedaleko bučského kostela, kam místní lidé v době okupace ruskou armádou pochovávali zabité, protože se nemohli dostat na místní hřbitov.

Celkově tehdy v Buči podle ukrajinských úřadů zemřelo 458 lidí, z toho více než 400 těl neslo známky zastřelení, mučení nebo ubití. Úřad Vysokého komisaře OSN pro lidská práva na konci roku 2022 uvedl, že jeho mise v Buči zdokumentovala zabití 73 civilistů a zabývá se dalšími 105 případy.

Adrien Bocquet nezveřejnil žádné důkazy, které by jeho vyjádření podporovaly. Neposkytl ani doklady, které by prokazovaly jeho přítomnost v Buči na přelomu března a dubna 2022. Fotografie, která Bocqueta podle jeho slov zobrazovala v Kyjevě, byla fotomontáž a ve skutečnosti zachycuje místo vzdálené od Kyjeva a Buči asi 500 km.

Bocquetovo tvrzení, že těla do Buči přivezli až ukrajinští vojáci, je navíc v jasném rozporu s veřejně dostupnými informacemi. Podle satelitních snímků totiž byla těla obětí v ulicích Buči již v době, kdy město bylo pod kontrolou ruských vojáků – 19. března 2022. Na stejných místech, kde je zachycují satelitní fotografie, těla zůstala až do prvních dubnových dní. Umístění těl na satelitních snímcích odpovídá lokacím, ve kterých jsou zemřelí vidět například na fotografiích pořízených zpravodajskými agenturami 2. dubna.

Srovnání satelitních snímků z 19. března 2022 (vlevo) a fotografií z Buči z 2. dubna 2022 (vpravo). Zdroj: SIMON MALFATTO, VALENTINA BRESCHI / AFP

Staronová tvrzení o „zinscenování“ masakru

Moskva hned v dubnu 2022 po zveřejnění informací o bučském masakru prohlásila, že se ruští vojáci nedopustili žádného násilí na civilistech. Už tehdy zástupci Ruska uvedli, že se mrtvá těla na místě objevila až poté, co ruská armáda město opustila. Stejná tvrzení o zinscenování masakru v Buči se ve stejné době začala šířit i na sociálních sítích.

Některé příspěvky například tvrdily, že mrtvá těla v Buči byli najatí herci. Na videu, které zachycuje příjezd ukrajinských sil do Buči, totiž podle nich bylo vidět, jak se oběti hýbou. To, co příspěvky popisovaly jako pohyb těl, však bylo způsobeno zkreslením obrazu kvůli natáčení záznamu z jedoucího auta. Analýzy zpravodajských agentur ukázaly, že domnělá hýbající se ruka jedné z obětí byla ve skutečnosti pohybující se kapka nebo jiná nečistota na skle vozu, kterou je vidět i v jiných částech záznamu. Za další zkreslení mohlo zakřivení zpětného zrcátka, kvůli kterému se jedno z těl ve videu zdánlivě „posadilo“.

 

Závěr

Video, které se snaží zpochybnit masakr v Buči a obviňuje Ukrajinu ze zinscenování této tragédie, šíří nepravdivé a opakovaně vyvrácené informace. Tvrzení Adriena Bocqueta není podloženo žádnými důkazy a jeho výpovědi odporují dostupným faktům. Satelitní snímky dokazují, že těla zabitých civilistů byla rozesetá po ulicích Buči ještě před tím, než se z městečka ruská armáda nakonec stáhla. Příspěvek jsme proto v rámci naší spolupráce s Facebookem označili jako nepravdivý.