Video z letecké přehlídky vydáváno za záběr z ruské invaze na Ukrajinu

Na Facebooku se objevilo amatérské video zachycující přelet formací ruských letounů nad městem. Nejedná se o záběr z probíhající invaze Ruska na Ukrajinu, ale z letecké přehlídky v roce 2020.

Meta fact-check 24. února 2022

Autor facebookového příspěvku video sdílel společně s dalšími videi, které zachycují skutečné záběry z ruské invaze. V tomto případě se však nejedná o aktuální záběr z Ukrajiny, jak by se mohlo zdát.

Video zachycující několik přeletů vojenských letounů a stíhaček nad panelovým domem bylo natočeno již v květnu 2020, kdy jej autor umístil na YouTube s popiskem „Zkouška přehlídky 4. 5. 2020. Letecká část. Přelet letadel nad Tušinem”. Mělo se tedy jednat o zkoušku na leteckou přehlídku, která se konala (video) na výročí konce druhé světové války na nedalekém letišti Kubinka. Tuto zkoušku ze 4. května potvrzuje také reportáž (video) serveru The Moscow Times.

Video ze zkoušky se nyní již sestříhané a s doplněným houkáním sirén objevilo mezi záběry z ruské invaze na Ukrajinu. Proto jsme jej v rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook označili pro chybějící kontext.

Abychom mohli měřit návštěvnost webu, potřebujeme Váš souhlas se zpracováním osobních údajů prostřednictvím cookies. Více o zpracování osobních údajů