Vila v Cannes je stále na prodej, ukrajinský ministr obrany ji dceři nekoupil

Facebookový příspěvek tvrdí, že ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov koupil své dceři jako svatební dar luxusní vilu v Cannes za 7 milionů eur. Údajně si to mohl dovolit „díky vašim daním a příspěvkům na válku“. Ve skutečnosti ale Reznikov ani nikdo jiný vilu nekoupil, dle realitní kanceláře je stále na prodej. Nepravdivé tvrzení o vile jako svatebním daru odmítla také Reznikovova dcera, která se navíc vdávala již před deseti lety.

Meta fact-check 7. srpna 2023

Autor facebookového příspěvku uvádí, že „díky vašim daním a příspěvkům na válku mohl ukrajinský ministr obrany koupit své dceři jako svatební dar vilu v Cannes za 7 000 000 eur“. Přiloženo je také několik fotografií: dva snímky luxusní vily, kterou ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov údajně dceři koupil, a také fotografie Reznikova s ženou, zjevně zmiňovanou dcerou, ve svatebních šatech.

Zdroj: Facebook

Informace začala na facebooku kolovat v červenci 2023 a pravděpodobně pochází z TikToku. V původním videu je uvedeno, že vilu koupila v červnu 2023 za 7 milionů eur sama Reznikovova dcera, později se mj. na facebooku začala šířit upravená zpráva, kde měl vilu koupit ministr Reznikov.

Vila v Cannes

Nemovitost, která je na obrázku u příspěvku zobrazena, se sice nachází u francouzského Cannes, je nicméně ke 4. srpnu 2023 stále na prodej. Tak ji alespoň prezentují webové stránky realitní kanceláře Christie‘s International Real Estate a její francouzské pobočkyMichaël Zingraf, která nemovitost k prodeji nabízí.

Zástupkyně pobočky pro francouzské noviny Nice Matin uvedla, že vila je stále na prodej a společnost netuší, odkud informace o prodeji ukrajinskému ministru pocházejí. Zmiňme, že cena nemovitosti není v příspěvku zmiňovaných 7 milionů eur –⁠ realitní kancelář Christie‘s International Real Estate ji prodává za téměř 12 milionů eur. Z archivní verze stránky realitní kanceláře je pak patrné, že nemovitost je na prodej již od prosince 2021.

Rodina Oleksije Reznikova

K facebookovému příspěvku je přiložená také fotka Reznikova s jeho dcerou z prvního manželství, Anastasií Shteyngauz, zjevně na její svatbě. Reznikovova dcera se nicméně vdávala již v září 2013, jak mj. vyplývá z facebookového příspěvku Oleksije Reznikova, který fotku s dcerou ve svatebních šatech nahrál již před téměř deseti lety.

Z informací na facebookovém profilu Anastasie, na kterém je aktivní, je patrné, že je stále s mužem, kterého si vzala v roce 2013. Sama se navíc k nepravdivé informaci o nákupu vily sarkasticky vyjádřila na svém facebookovém profilu.

Žena na čtvrté fotografii není Reznikovova dcera, ale jeho současná manželka, Julia Zorij, ukrajinská televizní moderátorka. Pár měl svatbu v roce 2020.

Závěrečné hodnocení

Luxusní vila v Cannes, kterou měl své dceři podle facebookového příspěvku „díky vašim daním a příspěvkům na válku“ koupit ukrajinský ministr obrany Reznikov, je stále na prodej. Zjevně ji tedy Reznikov ani nikdo jiný nekoupil. Nepravdivé tvrzení o vile jako svatebním daru odmítla také Reznikovova dcera, která se navíc vdávala již před deseti lety. Z těchto důvodů jsme příspěvek v rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook označili jako nepravdivý.