Virální video zachycuje výbuch auta na CNG, ne elektromobilu

Na sociálních sítích se šíří video, které zachycuje explozi automobilu – podle facebookového příspěvku má jít o elektromobil. Ve skutečnosti se však jedná o kamerový záznam z čerpací stanice na stlačený zemní plyn (CNG) v Uzbekistánu, kde došlo k výbuchu plynové nádrže auta.

Meta fact-check 4. dubna 2023

Facebookový příspěvek obsahuje krátké video z čerpací stanice, kde dojde k výbuchu jednoho z automobilů. Podle příspěvku se má jednat o elektromobil, který při dobíjení explodoval.

Video ve skutečnosti zachycuje plnicí stanici pro CNG automobily v uzbeckém městě Samarkand. Právě tam došlo při tankování stlačeného zemního plynu k výbuchu, při němž z auta vyletěla kovová tlaková láhev.

Podle místního oddělení uzbeckého ministerstva pro mimořádné situace došlo k nehodě v neděli 25. února 2023 při plnění plynové nádrže automobilu Chevrolet Nexia-3 na čerpací stanici na ulici Mirzo Bedila (.pdf, str. 1). Letící tlaková láhev zabila pracovníka čerpací stanice, nikdo další nebyl zraněn a ani nedošlo k požáru. Ministerstvo pro mimořádné události také oznámilo, že probíhá vyšetřování příčin výbuchu.

K obdobnému incidentu u stejného typu auta došlo v Uzbekistánu také o den dříve, na plnící stanici pro CNG automobily ve městě Qarshi. V tomto případě však naštěstí nedošlo k žádným zraněním či obětem na životech.

V obou případech došlo při čerpání plynu do automobilů k výbuchu plynových lahví, které jsou v autech zabudovány. To můžeme vidět také na záznamu z 25. února, kdy ze zadní části automobilu vyletí červená plynová lahev, která po odrazu zasáhne pracovníka stanice. V případě automobilů na stlačený zemní plyn pak může dojít k požáru, chemickému nebo fyzikálnímu výbuchu. Fyzikální výbuch (.pdf, str. 1) nemusí být spojený s hořením, zato jej doprovází rázová vlna, což odpovídá záběrům ze Samarkandu.

Video sdílené na facebooku tedy nijak nesouvisí s elektromobily, neboť zachycuje výbuch auta na stlačený zemní plyn. Příspěvky, které video označují jako výbuch elektromobilu, jsme v rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook označili jako nepravdivé.

Požáry elektromobilů

Také v případě elektromobilů však může dojít k závažným incidentům, spíše než výbuchy jsou s nimi ale spojené požáry. Rozdíly pak můžeme pozorovat mezi jednotlivými typy elektromobilů v závislosti na velikosti baterie. Je však nutné zmínit, že baterie jsou velmi dobře chráněny, ať už se jedná o chlazení, které brání jejich přehřátí, nebo pevné pouzdro chránící před silnými nárazy.