Demagog.cz

Volby 2017 - Pravidla pro ověřování

Komentář 27. srpna 2017

Demagog.cz se bude v probíhající volební kampani soustředit na několik okruhů výstupů. Půjde již klasicky o předvolební debaty, nově ovšem budeme hlídat také komunikaci politiků/kandidátů na sociálních sítích a v celostátních médiích. Veškerá aktivita bude pochopitelně probíhat v intencích etického kodexu Demagog.cz.

Základním klíč pro naše výstupy představuje výzkum agentury Median, který sleduje volební potenciál jednotlivých subjektů. Je mimo naše možnosti pokrývat komunikaci 31 politických stran a hnutí, které budou v těchto volbách kandidovat. Proto jsme přistoupili k rozhodnutí, že se zaměříme na ty, jejichž volební potenciál dosahuje alespoň 5 procentních bodů.

Srpnová data Medianu (slide 8) uvádějí takových stran a hnutí 9. Konkrétně jde o ANO, ČSSD, KSČM, ODS, TOP 09, KDU-ČSL, SPD, STAN a Piráty. Budeme tedy sledovat tyto subjekty a jejich nejvýznamnější představitele (typicky volební lídry). A to jak v debatách, tak i v další komunikaci.

Předvolební debaty:

Doposud nejsou známy všechny detaily, jak televize či zpravodajské online servery budou pokrývat debatami předvolební kampaň. Z toho důvodu se naše schéma může ještě měnit v závislosti na aktuálních pořadech.

V každém případě ověříme 4 velké debaty ČT. Konkrétně půjde o debaty vysílané 2. října (Státní finance), 4. října (Zahraniční politika), 16. října (Stav demokracie v ČR) a 19. října (předvolební superdebata České televize).

Kromě těchto tematických diskuzí se budeme snažit v rámci vysílání ČT a dalších stanic a online projektů představit i jednotlivé lídry stran (může jít o jednotlivé rozhovory, avizované debaty v Událostech, komentářích, diskuze Českého rozhlasu, DVTV, Seznam Zprávy etc.).

Další komunikace:

Vzhledem k nárůstu významu komunikace mimo televizní debaty jsme se rozhodli, že budeme rovněž sledovat, jak strany a kandidáti komunikují na sociálních sítích (Facebook a Twitter). Primárně se budeme soustředit na již uvedených 9 subjektů a jejich celostátní volební lídry.

Rovněž bude Demagog.cz sledovat rozhovory zástupců uvedených stran v jednotlivých denících, časopisech a na zpravodajských serverech.