#Volim_fakta

Publikováno 17. září 2013

Volební kampaň začala, lídři jednotlivých stran bojují o voliče. Argumentují pravdivými fakty? Či naopak realitu ohýbají ve svůj prospěch? Nedělní Partie s místopředsedou ODS Jiřím Pospíšilem a předsedou KSČM Vojtěchem Filipem ukázala, že jsou toho politici ve snaze přesvědčit své voliče schopni nepravdivě nebo zkresleně namluvit skutečně mnoho.

Volební kampaň začala, lídři jednotlivých stran bojují o voliče. Argumentují pravdivými fakty? Či naopak realitu ohýbají ve svůj prospěch? Nedělní Partie s místopředsedou ODS Jiřím Pospíšilem a předsedou KSČM Vojtěchem Filipem ukázala, že jsou toho politici ve snaze přesvědčit své voliče schopni nepravdivě nebo zkresleně namluvit skutečně mnoho.

Jiří Pospíšil: Vše pro stranu!

Jeden z dlouhodobě nejoblíbenějších politiků Občanské demokratické strany se v nedělní diskusi pravděpodobně rozhodl svůj kladný obraz dobrovolně poškodit. Jiří Pospíšil se jednoduše v průběhu celého vystoupení pokoušel divákům vytvořit takovou představu o ODS, která skutečnosti neodpovídala ani za mák.

Jeho snažení započalo prohlášením, že má ve svém Plzeňském kraji na kandidátce 2/3 starostů a místostarostů, kteří zde působí léta. Pokus nasbírat pár politických bodů, které by od voličů snad mohl získat kandidaturou vyššího počtu oblíbených představitelů měst a obcí, však nevyšel. Na Plzeňsku není na kandidátce ODS starostů a místostarostů ani polovina. Volební lídr v kraji by si měl zřejmě lépe nastudovat profil jednotlivých svých spolukandidátů.

Tímto však Jiří Pospíšil neskončil. Občanská demokratická strana je podle něj v českých luzích a hájích také partají nejdemokratičtější, neboť prý: “Žádná jiná politická strana nevytvářela volební program tak, že by ho vytvářely jednotlivé odborné komise složené z členské základny.” S tímto výrokem jsme oslovili všechny strany, které by se dostaly do sněmovny podle průzkumu (průzkum TNS Aisa) realizovaného pro ČT. Odpověď jsme kromě KSČM (předseda Filip však Pospíšilova slova odmítl již v Partii) získali od všech stran. Skoro všechny strany odborné komise složené z členské základny používají. Tedy další nepravda pro oblíbeného politika.

Poslední zkreslení směrem ke své ODS pravděpodobně způsobily Pospíšilovy velké oči, neboť viděl svoji stranu větší, než ve skutečnosti je. Důslednému pozorovateli české politiky jistě neuniká fakt, že spolu s volebními preferencemi občanských demokratů v posledních měsících klesá i počet členů této strany, a to včetně dříve vlivných a známých osobností. Zůstává však otázkou, zda je tato souvislost čistě náhodná.

Pospíšilovi však jeho neznalost o členské základně ODS zřejmě vadit nemusí. Úřadující předseda Kuba totiž o odchodech straníků prohlásil, že „ODS se zbavila některých lidí, kteří v ní byli buď účelově, nebo z nějakého osobního prospěchu“, čili podle hesla „méně je někdy více“ (pomiňme, že od roku 2010 odešla z ODS necelá třetina členů, což čítá téměř 9000 prospěchářů) může Pospíšila aktualizace dat o vlastní členské základně jen potěšit. Je však otázkou, proč strana tak dlouho tyto „prospěcháře“ tolerovala např. v Poslanecké sněmovně či ve vedení měst.

Lídr na pravici?

V diskusi se také místopředseda ODS rozhodl ukázat divákům svého bývalého koaličního partnera a konkurenta na pravé straně politického spektra, TOP 09, ve velmi špatném světle.

Nejprve tvrdil, že čelný představitel Topky Miroslav Kalousek ještě jako šéf KDU-ČSL chtěl vytvořit koaliční vládu, ve které měla být zastoupena i KSČM. To však nemůže být posouzeno jako pravda, a to i přesto, že Kalousek po volbách 2006 předvedl skutečně pozoruhodný obrat svých politických postojů od “rozhodného NE ke konečnému tak jo.” Návrh ve skutečnosti tehdy mluvil „pouze“ o toleranci vlády KDU-ČSL a ČSSD ze strany komunistů, nešlo tedy o přímou koalici. I tento krok však stál tehdy Kalouska křeslo šéfa Lidovců.

ODS ráda zdůrazňuje svůj realismus v evropských otázkách, a to také ve srovnání právě s bývalými partnery z vlády. V rámci této linky tedy Pospíšil prohlásil, že ODS na rozdíl od TOP 09 říká: “že v tuto chvíli euro není pro Českou republiku výhodné a ve chvíli, kdy by mělo být jednou zavedeno, je třeba mít k tomu referendum.” Představitelé TOP 09 dle naší analýzy netvrdí, že by společná evropská měna měla být přijata “ihned”, ale až v horizontu let 2018 až 2020. Názor na případné referendum o EURU se však skutečně u obou stran liší, již v minulosti předseda Schwarzenberg přirovnal případné referendum k „vystrčené prdeli na sousedy“.

Komunisté, ochránci ústavnosti?

Předseda KSČM Vojtěch Filip ve svých výrocích také nebyl čistý jako lilie. Potenciální voliče komunistů burcoval “asociálností” vlády ODS, která během svého působení údajně "vůbec" nezvyšovala minimální mzdu. Toto prohlášení se ale nezakládá na pravdě. I přesto, že se za Topolánka jednalo o růst skutečně malý, minimální mzda se i za vlády pravice zvýšila.

Filip se také snažil přisvojit si zásluhy v boji o zachování ústavnosti v ČR. Prohlášení, že KSČM předkládala zákon o styku obou komor parlamentu a pravice jej odmítala, jsme označili jako zavádění, neboť mezi navrhovateli tohoto opatření byli představitelé všech politických stran, které v té době byly zastoupeny ve Sněmovně. Filip tento zákon předkládal v roce 2000 spolu s Markem Bendou (ODS), Petrou Buzkovou (ČSSD), Václavem Krásou (US) a Jaromírem Talířem (KDU-ČSL).

Na závěr bránil šéf partaje legitimitu existence své strany také údajem o odškodnění rozpuštěným tureckým komunistům, které jim měl přiřknout Evropský soud pro lidská práva. Částka (náhrada za soudní výlohy), kterou Filip uvedl, však byla v skutečně přemrštěná.

Další šance?

Oba politici budou jistě mít ještě řadu příležitostí přesvědčit voliče o síle svých argumentů bez jakéhokoliv jejich přikrášlování. Jelikož jde o volební lídry svých stran v Plzeňském, resp. Jihočeském kraji, setkají se opět na dálku také s analytickým týmem Demagog.cz, který bude ověřovat předvolební debaty České televize, jichž budou bezpochyby oba účastni. Ani v krátké a hektické volební kampani nelze rezignovat na požadavek korektní argumentace našich budoucích poslanců a Demagog.cz vám přinese vždy jen fakta. Těch se držíme a sněmovní kandidáti by měli také.