Vyúčtování humorů k EET #vyrokdne

Publikováno 30. listopadu 2016

EET. Zázračný systém, který narovná podnikatelské prostředí nebo spíše “balkánský šmírovací tunel”? Pojďme se s trochou nadhledu podívat na některé z nejvyhrocenějších argumentů obou stran.

EET. Zázračný systém, který narovná podnikatelské prostředí a díky kterému se vybere 18 miliard korun na daních víc. Tvrdí Andrej Babiš. Nebo spíše “balkánský šmírovací tunel”, který zlikviduje řadu restaurací a hospůdek a dá navíc majiteli Agrofertu do rukou řadu informací, které může použít v podnikatelském boji, jak tvrdí opozice?


Fact-check na toto odpovědět neumí, řada argumentů je buďto názorová nebo předpovídá budoucí vývoj. Když opozice vyhlásila, že systém má v plánu zrušit, kontroval ministr financí, že on chce postupovat podle původního plánu. Byť s výjimkami. Respektive s možností výjimek. Které nejsou výjimkami.


Kdyby nic jiného, lze konstatovat, že téma je velmi silné a emotivní. Pojďme se s trochou nadhledu podívat na některé z nejvyhrocenějších argumentů obou stran.


Už samotné schvalování se neobešlo bez obstrukcí, přeneseně i doslova. Prolomení obstrukcí pravicové opozice má řešit Ústavní soud, který se ovšem do rozhodování půtek mezi poslanci příliš nehrne. Ministr financí jednotlivá sněmovní čtení prokládal nejrůznějšími marketingovými momenty, ať již maketami účtenek, rozdáváním dětských pokladniček nebo také videem, kde v Chorvatsku během dovolené sbírá “račun” (tj. účtenky). Na podporu EET vystoupil i velvyslanec v Záhřebu, což ovšem nebyl velvyslanec a snad byl alespoň v Záhřebu. Žádná další domácí videa již Babiš nedodal.

Foto: Video ANO "Andrej Babiš sbírá účtenky v Chorvatsku"

Dodal ovšem prohlášení v Poslanecké sněmovně: "Opozice se směje. Vy jste plédovali, že ti malí, že je to proti malým. To je samozřejmě nesmysl, to je proti všem... (potlesk a smích zprava.) To je proti všem, kteří podvádějí u hotovostních plateb. Je to o hotovostních platbách. Nevím, co je na tom směšného".

Zahanbit se ale nenechal ani opoziční tábor. 1. místopředsedkyně ODS Udženija přirovnala EET k “lidskému kasínu” a volně pokračovala srovnáním se socialismem, což mohl a nemusel iniciovat formulář pro nahlášení nevydané účtenky. Samozvaný lídr pravice pak na svém FB vydal ilustrační video k průběhu fungování systému. Ocení zejména cyklisti a milovníci “limotoče.”, Zda bylo od počátku zamýšleno jako humoreska či se to zvrtlo až v průběhu natáčení, není známo.


Foto: Video ODS

Tento scénář vývoje je ovšem až zbytečně optimistický v porovnání s obavami šéfa TOP 09 Kalouska. Ten přirovnal evidenci ke koncentračnímu táboru, který jsou odhodláni zrušit nebo alespoň z něj nechat uniknout co největší počet lidí. Navázal tak na zvláštní tradici české politiky - tradici těžko uchopitelných historických přirovnání na úrovni Grosstapa nebo Noci dlouhých nožů. Dodejme, že se předseda TOPky za toto své prohlášení ještě v ten den omluvil.


Pozadu nezůstaly ani stálice české vlogerské scény. Tomio Okamura se ve svém videoblogu vyjádřil, že likvidace pár tisícovek nejdrobnějších živnostníků mnohým připadne jako drobnost. Mně však ne. Živnostníky jsme už zničili jednou a v devadesátých letech tehdejší vlády dokonce zničily celý národní průmysl.” Škodovkou pan poslanec zjevně nejezdí, žehličkou ETA nežehlí.


Nechybí ani vyjádření samotného premiéra Sobotky. Ten v souvislosti s možnými výjimkami systému uvedl: “Vidím potenciální spolupráci hnutí ANO, TOP 09 a ODS na oslabování evidence. ANO, které chtělo bojovat proti šedé ekonomice, začíná koketovat s TOP 09 a ODS.” Ani na tuto větu factcheck nedosáhne, politické koketerie ze zásady nehodnotíme.

Zažíváme právě první den ostrého provozu elektronické evidence. Při pohledu na vyjádření, která tomuto dni předcházela, jsme sami zvědaví, zda humoristická vyjádření politiků budou postupem času akcelerovat, nebo zda utichnou jako stránky finanční správy den před spuštěním. My každopádně jdeme ověřit funkčnost systému do některého gastronomického zařízení a vám doporučujeme totéž. Hlavně nezapomenout na účtenku!