Demagog.cz

Záběry z vojenského cvičení mylně označeny jako přesun techniky na Ukrajinu

Na Facebooku se šíří video zachycující desítky amerických vojenských letadel seřazených na letišti. Text zobrazený ve videu tvrdí, že tato letadla mají převážet vojenskou techniku na Ukrajinu. Ve skutečnosti však jde o záběry z vojenského cvičení v Oklahomě.

20. dubna 2021

Video s letadly doplněné o textový popisek sdíleli mimo jiné server Aeronet či poslanec Lubomír Volný. Dle textu ve videu by se mělo jednat o záběry z letiště Bila Cerkva, ležícího jižně od Kyjeva, zachycující vojenská letadla USA, jak údajně 12. dubna 2021 převáží vojenskou techniku na Ukrajinu.

Ve skutečnosti se však jedná o záběry ze cvičení jednotky vojenského letectva spojených států, tzv. 97th Air Mobility Wing. Tato jednotka slouží k výcviku armádního nákladního letectva a disponuje přepravní kapacitou pro potřeby americké armády.

2. dubna 2021 proběhlo na základně Altus v americké Oklahomě cvičení schopnosti rychlé evakuace velkého počtu letadel, které na kameru zachytil také fotograf Jeremy Gonzales, který video umístil na svůj instagramový profil. Právě toto video bylo později použito jako důkaz údajného transportu americké vojenské techniky na Ukrajinu o deset dní později.

 

 

Popisek vložený do videa tedy obsahuje nepravdivé informace, stejně jako některé texty, které video doprovázejí. Příspěvky s tímto videem jsme tedy v rámci naší spolupráce se společností Facebook označili jako nepravdivé.