Zabití muže ve Varšavě nepsrávně připisováno ukrajinským uprchlíkům

Na Facebooku se šíří video zachycující potyčku, ke které došlo v polské Varšavě. Podle popisku videa tam skupina ukrajinských uprchlíků napadla a zabila místního Poláka. Policie po pachatelích stále pátrá, přesto již oznámila, že nic nenasvědčuje tomu, že muže zabili Ukrajinci.

Meta fact-check 20. května 2022

Video zachycuje bitku několika mužů, přičemž se zjevně jedná o útok v přesile – útočníci jsou na videu vidět minimálně dva, jak napadají osamoceného muže. Ve druhé části videa se pak naskýtá pohled na zakrváceného muže, jak bezvládně leží na podlaze obchodu. Video je na Facebooku doplněné popiskem, který útok připisuje ukrajinským uprchlíkům. Ti prý měli v opilosti zabít místního Poláka, „který se odvážil zastat polských dívek, které byly obtěžovány nově prosazovanými ‚Evropany‘ “.

K incidentu došlo v noci ze 7. na 8. května 2022 v ulici Nowy Świat ve Varšavě. Zraněný muž tam vešel do obchodu s alkoholem, kde spadl na zem a po převozu do nemocnice svým zraněním podlehl. O dva dny později se objevilo video z útoku a varšavská policie později požádala veřejnost o pomoc s dopadením podezřelého.

K 18. květnu policie stále případ vyšetřuje jako podezření z vraždy. Dosud nesdělila, kdo jsou útočníci a jak přesně k vraždě mělo dojít. V reakci na nepodložené spekulace o zavinění smrti skupinou Ukrajinců ale policejní velitelství vyvrátilo, že za smrt Poláka nesou vinu cizinci. Zároveň pro spřízněný polský fact-checkingový projekt Demagog uvedl tamní policejní mluvčí, že v této fázi nic nenasvědčuje tomu, že by pachatelé byli občané jiného státu. Zpravodajská televize TVN24 navíc již dříve přišla s informací, že hledaný muž je polského původu.

Doplňme, že domněnka o ukrajinské národnosti pachatelů může pocházet i z toho, že ve sdíleném videu z bitky zaznívá ukrajinština. Ukrajinsky nicméně zjevně mluví autor videa a lidé postávající kolem něj, nikoli však útočníci. Na celý, velice drastický záznam potyčky, v tomto článku přesto neodkazujeme.

Sice dosud není známo, kdo je pachatelem či pachateli vraždy, podle vyšetřujícího policejního orgánu to ale nebyli občané Ukrajiny. Facebookový příspěvek se tedy nezakládá na faktech, a proto jsme jej v rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook označili jako nepravdivý.

Abychom mohli měřit návštěvnost webu, potřebujeme Váš souhlas se zpracováním osobních údajů prostřednictvím cookies. Více o zpracování osobních údajů