Zápisky z krajských cest #vyrokdne

Na svých cestách si často prezident pomáhá právě několika opakujícími se vtipy (chcete-li bonmoty), které umí prodat vždy znovu. Včerejší “rozprava o panictví”, která opět zaplavila sociální sítě, ukázala, že i opakovaný vtip zůstává někdy vtipem. Lze si tedy jen domýšlet, kolik propisek ještě pan prezident při svých dalších návštěvách vrátí a kolik hříchů bude musel Claudia Schiffer ještě odčinit.

Komentář 26. ledna 2017

Přesně před rokem Miloš Zeman během návštěvy Jihomoravského kraje pohovořil o demokratické a nedemokratické cestě, jak odvolat premiéra. Pro připomenutí - demokratickou cestou jsou volby a tou druhou je kalašnikov. Šlo o jeden z výrazných momentů, které provázejí prezidentovy výjezdy do krajů České republiky. Výjezdy do krajů sliboval Zeman již ve své volební kampani. Vyjma hlavního města Prahy, kde na “oficiální návštěvě” stále nebyl, nicméně se zde účastní řady akcí, projel všechny kraje již nejméně třikrát, v některých byl i čtyřikrát.

Tak například na Plzeňsku je prezident v těchto dnech již počtvrté. Během včerejšího dne Miloš Zeman “rozbil” sociální sítě pohovořením o ztrátě svého panictví. Zkušený a vášnivý pozorovatel výjezdů hlavy státy ovšem tak překvapen nebyl. Tuhle repliku si Zeman připravuje pro občany Plzeňského kraje pravidelně.

  • 2014(Blesk.cz) - "Máte nějaké oblíbené místo v našem kraji?" "Jsou to Konstantinovy Lázně, tam jsem přišel v sedmnácti letech o panictví."
  • 2016 (TN.cz) - "V Plzeňském kraji se mi nejvíc líbí Konstantinovy Lázně, protože jsem tam přišel v sedmnácti letech o panictví."
  • 2017 (Novinky.cz) - “Tři týdny jsem si tu tehdy léčil srdeční vadu, která se jmenovala systolický šelest. Díky Bohu i díky Konstantinovým Lázním jsem si ji vyléčil a jsou vzpomínky, na které opravdu nelze zapomenout, protože dobře víte, že v životě je vždycky něco poprvé,“ narážel na začátku debaty s občany prezident. Připomněl, že v roce 2014 byla v lázeňské obci soutěž dřevosochařů s tématem „Jak ztratit panictví“. Inspirována byla právě Zemanovým příběhem. „Tak jsem si na internetu prohlédl obrázky z této soutěže a zavzpomínal jsem,” uvedl Zeman a zmínil penzion Jitřenka, kde k činu došlo. Zeman zde proto ve středu alespoň poobědval svíčkovou omáčku s knedlíky.

Vracím Vám pero

Není to však jediná věc, kterou prezident s gustem během svých návštěv opakuje. Ještě obecnější replikou je fór s perem. Jde o narážku na slavné video Václava Klause z Chile, které obletělo svět. Prezident Zeman při svých frekventovaných výjezdech vymyslel fór, který používá snad při každém zastavení. S trochou nadsázky by bylo možné se ptát, zda v této zemi ještě existuje starosta, který se s prezidentem potkal a jemuž Miloš Zeman ještě pero nevrátil.

Pro představu namátkou:

  • prosinec 2015 - “Je to pro mě dvojí zkouška. První z analfabetismu, druhá z paměti. Pane řediteli, tady vám vracím pero”
  • březen 2016: „To pero vám čestně vracím,“ předal na závěr za potlesku a smíchu přítomných Zeman pero, kterým zvěčnil svou přítomnost do knihy.
  • květen 2016: „Já s opatrností při těchto příležitostech říkám - tu tužku vám vracím”
  • září 2016: Prezident se podepisuje do pamětní knihy Pardubického kraje a předává dar hejtmanu Netolickému. Věnuje mu cyklistickou helmu se státním znakem a jeho jménem. "Tu tužku vracím,"
  • leden 2017: "Tu tužku vám vracím.” Tolik prezident během 1. dne v Plzeňském kraji. Druhý den se psací prostředky vracely pochopitelně také.

Claudie Schifferová, máš mnoho, mnoho hříchů

Další oblíbenou součástí akcí hlavy státu je vtip o tom, jak Václav Klaus a Miloš Zeman přijdou do pekla. Již jste jej určitě slyšeli několikrát. Pokud vám snad unikl, nezoufejte, Youtube je ho plný.

Zřejmě nepřekonatelnou verzi vytvořilo silvestrovské vydání pořadu 168 hodin, které sesbíralo nejrůznější části vtipů z různých akcí a poskládalo je do jednoho videa. Příjemnou zábavu.

Miloš Zeman, jak dokládají často plná náměstí během jeho cest, umí s publikem poměrně umně pracovat. Na svých cestách si často pomáhá právě několika opakujícími se vtipy (chcete-li bonmoty), které umí prodat vždy znovu. Včerejší “rozprava o panictví”, která opět zaplavila sociální sítě, ukázala, že i opakovaný vtip zůstává někdy vtipem. Lze si tedy jen domýšlet, kolik propisek ještě pan prezident při svých dalších návštěvách vrátí a kolik hříchů bude musel Claudia Schiffer ještě odčinit.

Autorem dnešního textu je Jan Tvrdoň.

Líbí se vám naše práce? Pojďte hlídat politiky s námi !