Demagog.cz

Zdravotníci vyzvali k očkování, upravená fotka význam jejich sdělení otočila

Na Facebooku se šíří fotka zdravotníků vyzývajících k tomu, aby se lidé nedali naočkovat. Nápis, který lékaři drží, byl nicméně dodatečně upraven – z výzvy k očkování někdo vytvořil výzvu proti němu. Německá nemocnice, která původní snímek zveřejnila, se proti manipulaci fotografie ohradila a znovu vyzvala, aby se lidé nechali naočkovat.

24. listopadu 2021

Na fotografii stojí skupina zdravotníků, kteří v rukou drží cedule s německým nápisem „Bitte lasst euch nicht impfen“ (Prosím, nenechte se naočkovat.). Slovo „nicht“ je na rozdíl od zbytku textu napsáno červeně a na rozdíl od ostatních slov není na ceduli vycentrované. Právě „nicht“ totiž bylo do fotografie doplněno až později, ve skutečnosti zdravotníci drželi nápis „Bitte lasst euch impfen” (Prosím, nechte se naočkovat.).

Na snímku jsou zdravotníci z univerzitní nemocnice v německé Jeně. Nemocnice fotku, společně se sadou dalších, publikovala na svém facebookovém profilu 11. listopadu 2021. V popisku nemocnice vyzývá, aby se lidé nechali naočkovat proti covidu-19. „Proč? Protože prostě potřebujeme prostor na jednotkách intenzivní péče. Závažná nehoda, infarkt, mrtvice, operace rakoviny, transplantace – to vše jsou naléhavé případy, které mohou zasáhnout kohokoliv z nás a našich blízkých. Naše jednotky intenzivní péče se bohužel opět rapidně plní pacienty s koronou. A to má za následek, že pro všechny pacienty, kteří naléhavě potřebují péči, bojují o život, tu bude zatraceně těsno! Prostě jsme bez lůžek a personálu JIP,“ doplňuje na Facebooku nemocnice.

V reakci na upravenou fotku, která se začala šířit po sociálních sítích, zveřejnila univerzitní nemocnice další příspěvek, ve kterém se důrazně ohradila proti zmanipulování fotky a znovu vyzvala, aby se lidé nechali naočkovat.

Jelikož se jedná o upravený snímek, který navíc otáčí význam výzvy zdravotníků, označili jsme v rámci spolupráce se společností Facebook fotografii jako pozměněnou.