Zdvižená pravice Borise Johnsona je fotomontáž

illustration
Na facebooku se šíří fotka, na které bývalý britský politik Boris Johnson hajluje. Údajně měl Johnson typický nacistický pozdrav spolu s tamními akademiky předvést v ukrajinském Lvově. Fotka je nicméně upravená – z originální fotografie i dostupného videozáznamu je vidět, že nikdo z přítomných zdviženou pravici neměl.

Meta fact-check 18. září 2023

Autor facebookového příspěvku fotku komentuje slovy: „Boris Johnson ve Lvově.“ Upravená fotografie zobrazuje bývalého britského premiéra a předsedu Konzervativní strany Borise Johnsona spolu se třemi zjevně akademickými hodnostáři, přičemž Johnson a další dva muži na fotografii mají zdviženou pravici v nacistickém pozdravu.

Originální fotka

Sdílená fotografie hajlujícího Johnsona je ale zmanipulovaná. Původní, neupravená fotografie opravdu pochází z ukrajinského Lvova, kde Boris Johnson 9. září 2023 převzal čestný doktorát na Národní univerzitě Ivana Franka. Fotku zveřejnilo ukrajinské médium 24 Kanal (24 Канал) v článku ze stejného dne, nikdo z přítomných ale na fotce nehajluje. Jako autora fotografie médium uvádí telegramový kanál ZAHIDWTF 24/7.

Průběh celé ceremonie předání čestného doktorátu Johnsonovi je zaznamenaný také na videu. Fotografie byla pravděpodobně pořízená ve chvíli, kdy sbor přítomný v sále zpíval ukrajinskou hymnu a následně hymnu Spojeného království (video, čas 3:20 – 6:27).

Na neoficiální návštěvě Ukrajiny Johnson kromě převzetí čestného titulu navštívil konferenci Yalta European Strategy a rehabilitační centrum Nezlamni pro zraněné vojáky.

Srovnání fotografií

Srovnání původní a upravené fotky

 

Při podrobném porovnání původní a upravené fotografie je možné vidět detaily, které prozrazují, že fotka hajlujícího Borise Johnsona není pravá. V případě, že by osoby na fotkách opravdu měly ruce vztyčené vpřed, jejich slavnostní taláry by byly v oblasti ramen nadzvednuty. Ostatně při pohledu na jejich levou ruku je jasné, že jsou pod vrchní vrstvou taláru. Také místo, kde na původní fotce měl muž po pravici Borise Johnsona svou ruku, je po úpravě fotky nepřirozeně rozostřené.

Závěrečné hodnocení

Fotka Borise Johnsona a ukrajinských akademických hodnostářů tedy byla zjevně zmanipulována a Johnson ani ostatní ve skutečnosti nehajlovali. V rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook jsme proto fotku označili jako pozměněnou.