Zelenskyj varoval před možným útokem na Pobaltí

Na sociálních sítích se šíří krátké video s vyjádřením ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který v něm říká, že „Spojené státy budou muset poslat své syny a dcery, přesně tak, jak je posíláme my, do války. A budou muset bojovat, protože jde o NATO.“ Video je nicméně ustřižené. Z původní nahrávky vyplývá, že Zelenskyj mluvil o hypotetické situaci, kdy by USA musely poslat vojáky do Pobaltí, nikoliv o posílání amerických vojáků na Ukrajinu.

Meta fact-check 10. března 2023

Upravená nahrávka ukazuje ukrajinského prezidenta, který mluví o nutnosti nasazení amerických vojáků (na Ukrajině). Konkrétně měl uvést: Spojené státy budou muset poslat své syny a dcery, přesně tak, jak je posíláme my, do války. A budou muset bojovat, protože jde o NATO. A budou umírat.“ Toto virální video má jen na sociální sítí Twitter miliony zhlédnutí.

Úryvek je autentický a pochází z více než dvouhodinové tiskové konference (video) ukrajinského prezidenta, která se uskutečnila 24. února 2023, tedy na první výročí ruské invaze na Ukrajinu.

Jedná se však o tvrzení vytržené z kontextu. Prezident Zelenskyj nežádal o přítomnost amerických vojsk na Ukrajině (video, čas 2:19:56), pouze odpovídal na otázku, co by vzkázal Američanům, kteří si myslí, že Spojené státy poskytují Ukrajině až moc velkou pomoc (video, čas 2:17:38) Zelenskyj mluvil o tom, že v případě potenciální porážky Ukrajiny by Rusko pokračovalo směrem do Pobaltí. Případný útok na pobaltské státy by pak znamenal útok na členský stát NATO, na což by Spojené státy musely reagovat na základě článku 5 Severoatlantické smlouvy. V tomto hypotetickém scénáři by pak dle ukrajinského prezidenta USA musely do konfliktu poslat své vojáky.

Celá originální citace anglického překladu zní takto (video, čas 1:40:14): „Spojené státy nikdy neopustí ostatní členské státy NATO. Pokud se však stane, že Ukrajina kvůli různým názorům a oslabení a vyčerpání pomoci prohraje, Rusko vstoupí do pobaltských států, členských států NATO, a pak Spojené státy budou muset poslat své syny a dcery, přesně tak, jak je posíláme my, do války. A budou muset bojovat, protože jde o NATO. A budou umírat. (...) Přeji Spojeným státům mír a podporu Ukrajiny.“ To odpovídá také přímému překladu z Ukrajinského originálu, který provedla agentura AFP.

Doplňme, že virálním ustřiženým videem se ve svých článcích zabývala také další média, mj. CNN, agentury Reuters, AFP či Echo24.

Ukrajinský prezident tedy nenaléhal na Spojené státy, aby na Ukrajinu vyslaly své vojáky, jak může z ustřiženého výroku vyplývat. Pouze se vyjadřoval k situaci, která by mohla následovat v případě porážky Ukrajiny a teoretickém následném útoku na pobaltské státy. V rámci naší spolupráce s Facebookem jsme proto tento příspěvek označili pro chybějící kontext.