Zelenskyj a představitelé EU zneužiti ve fotomontáži

Na facebooku se objevila fotografie s ukrajinským prezidentem Zelenským a představiteli EU, kteří stojí před nahou sochou. Ta znázorňuje postavu připomínající ženu se třema rukama a mužským přirozením. Jedná se ale o fotomontáž, přičemž původní fotografie státníků pochází z kyjevského summitu mezi EU a Ukrajinou z února 2023. Socha se přitom nachází v nizozemském Haagu.

Meta fact-check 15. března 2024

Po facebooku se šíří příspěvek, jenž má zachycovat trojici světových lídrů před sochou, která kombinuje fyzické aspekty mužského a ženského těla. Pod ní si podávají ruce ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen a předseda Evropské rady Charles Michel.

Původ fotografie

Ze snímku je ale poměrně snadno patrné, že kontrast jednotlivých postav neodpovídá ostatním prvkům na fotografii. To samé platí i o ostrosti státníků v porovnání se zbytkem fotografie. Ve skutečnosti se totiž jedná o fotomontáž, která se po internetu šíří už od roku 2023.

Zdroj: Facebook, Reuters

Snímek státníků si autoři manipulace „vypůjčili“ z fotogalerie ze summitu mezi EU a Ukrajinou, jenž proběhl 3. února 2023 v Kyjevě. Fotografie, z níž upravený snímek vznikl, zachycuje okamžik, kdy se Zelenskyj vítá s von der Leyen a Michelem před vlajkami Ukrajiny a EU v kyjevském Mariinském paláci.

Na zmiňovaném summitu se jednalo o možnosti vstupu Ukrajiny do Unie, o probíhajícím konfliktu v zemi nebo o související západní ekonomické a vojenské pomoci Ukrajině.

Socha „And Life is Over There“

Socha, před niž autoři koláže státníky umístili, se nachází v nizozemském Haagu. Snímek tohoto díla, který je ve fotomontáži použitý jako pozadí, zveřejnil v roce 2021 na svém facebookovém profilu belgický politik Dries Van Langenhove.

Autorkou sochy je oceňovaná holandská umělkyně Femmy Otten, která ji vytvořila v roce 2017. V soše s názvem „And Life is Over There“, tedy v překladu „A život je támhle“, se dle jejích slov mísí různé umělecké styly a prvky. V souvislosti s dílem mluví o splynutí přítomnosti s minulostí či reality se symboly. To podle ní vystihují prvky sochy charakterizující ženské i mužské pohlaví.

Zdroj: livejournal

Závěr

Ukrajinský prezident Zelenskyj se s představiteli EU nefotil před sochou, která kombinuje fyzické aspekty mužského a ženského těla. Jedná se o fotomontáž, k jejímuž vytvoření autoři použili snímek z loňského summitu mezi EU a Ukrajinou v Kyjevě. Socha oceňované nizozemské umělkyně se nachází v Haagu. V rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook jsme proto příspěvek označili jako pozměněný.