Zfalšované nařízení z Oděsy

Na Facebooku se šíří údajné nařízení guvernéra ukrajinské Oděské oblasti. V tomto dokumentu měl nařídit zřízení vojenských stanovišť ve školách a nemocnicích a údajně rozkázat zabránění civilistům v opuštění oblasti humanitárními koridory. Dokument je ale zfalšovaný – liší se názvem i podobou od oficiálních nařízení Oděské oblasti. Za zfalšovaný jej označili také úřad a guvernér, kteří ho měli vydat.

Meta fact-check 25. března 2022

Údajné nařízení se šíří v podobě dokumentu datovaného k 16. březnu 2022 a vydaného v Oděse. Toto město na pobřeží Černého moře toho času bylo (a 24. března stále je) pod ukrajinskou kontrolou.

Dokument sdílený na sociálních sítích obsahuje rozkaz ke zřízení obranných bodů v několika školách, zdravotnických zařízeních a porodnicích. V těchto místech mají být umístěny protitankové a palebné pozice. V závěru dokumentu je pak rozkaz k zabránění odchodu civilního obyvatelstva humanitárními koridory.

Pod údajným nařízením je podepsaný Maksim Marčenko, plukovník ukrajinské armády a v současné době guvernér Oděské oblasti. Poté, co se na internetu začalo šířit jeho údajné nařízení, Marčenko na svém telegramovém profilu odmítl, že by někdy takový příkaz vydal. “Tato informace byla vytvořena a rozšířena ruským nepřítelem skrze jeho jednotky informačních a psychologických operací. Tyto pokusy o vytvoření falešných zpráv mají za cíl vyvolání paniky a nalomení odporu Ukrajinců proti ruským agresorům a okupantům,” uvedl Marčenko.

Proti zfalšovanému nařízení se vymezila také přímo Oděská oblastní administrativa a uvedla, že skutečné předpisy zveřejňuje na svých oficiálních stránkách. Na webu oblasti jsou skutečně dostupná tzv. nařízení (Розпорядження), tedy právní normy, které vydávají ukrajinské oblastní administrativy. Přímo na webu oblasti jsme jich mnoho nenašli, další nařízení jsou však stále dohledatelná přes vyhledávač Google

Oficiální nařízení se pak od dokumentu, který se šíří po Facebooku, liší. Především jsou vždy nadepsána jako nařízení, nikoli výpis z nařízení (Виписка з розпорядження), jak je nadepsán dokument sdílený na sociálních sítích. Pojem výpis z nařízení jsme v ukrajinském právu dohledali pouze v souvislosti s penzijním pojištěním (obdoba českého evidenčního listu penzijního pojištění). Kromě toho všechny oficiální nařízení hned v záhlaví obsahují název subjektu, který je vydal (zde Oděská oblastní administrativa), kdežto zfalšovaný dokument nic takového nemá. Další drobné odlišnosti ve formátu dokumentu jsou pak zřejmé na první pohled.

Jelikož se proti pravosti dokumentu vyhradil guvernér, který ho měl podepsat, úřad, který ho měl vydat, a dokument nakonec neodpovídá dalším podobným nařízením, můžeme dovodit, že jde o podvrh. Příspěvky obsahující toto smyšlené nařízení jsme tak v rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook označili jako nepravdivé.