Zničený srbský vlak v kontextu války na Ukrajině

Podle facebookového příspěvku proběhla médii fotka „zbombardovaného“ osobního vlaku na Ukrajině, reálně prý ale snímek pochází ze Srbska roku 1999. Původ fotografie popisuje autor příspěvku správně, v médiích se ale tvrzení o tom, že fotka pochází z Ukrajiny, nikde neobjevilo.

Meta fact-check 27. října 2022

Facebookový příspěvek obsahuje dvě fotografie zničeného vlaku, které podle autora byly v posledních dnech v médiích prezentované jako fotky „zbombardovaného“ vlaku na Ukrajině. Autor příspěvku to ale hned uvádí „na pravou míru“ a poukazuje na to, že ve skutečnosti jde o fotku vlaku, který zničili „amíci v Srbsku” v roce 1999.

Zdroj: Facebook

Co se týče původu fotek, ty skutečně zachycují trosky vlaku v Grdelické soutěsce na jihu Srbska. V průběhu války v Kosovu, a tzv. operace Spojenecká síla, došlo 12. dubna 1999 k útoku americké stíhačky F-15E na železniční most, přes který v ten moment přejížděl osobní vlak. V důsledku náletu zemřelo nejméně deset lidí, lidskoprávní organizace Human Rights Watch uvádí 20 mrtvých.

Představitelé amerického ministerstva obrany i NATO uvedli, že cílem náletu byl pouze železniční most a zasažení projíždějícího vlaku označili za nešťastnou událost, které litují. Doplňme, že např. závěrečná zpráva Komise pro vyhodnocení spojeneckého bombardování Svazové republiky Jugoslávie při Mezinárodním trestním tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) uvádí, že cílem útoku skutečně nebyl vlak samotný.

Fotky zničeného vlaku v kontextu války na Ukrajině

Původ obou fotografií je nezpochybnitelný, problematické je ovšem tvrzení, že je dnes média používají v kontextu války na Ukrajině jako důkaz tamních válečných zločinů. Ve veřejně dostupných zdrojích se nám nepodařilo najít žádné případy, kdy by nějaké médium prezentovalo tyto 23 let staré snímky z Jugoslávie jako ilustraci dnešní situace na Ukrajině.

Pokud použijeme aplikaci na zpětné vyhledávání obrázků TinEye, první z fotografií byla naposledy použita v březnu 2019 na webu rádia Svobodná Evropa v rámci jejich článku o 20. výročí bombardování Jugoslávie. Druhá z fotografií pak byla naposledy použita v dubnu 2019 na webu bosenských novin Nezavisne.

Aplikace Google Lens dle fotografií nalezla články, které se většinou věnují právě bombardování Jugoslávie, ať už jsou to články současné či dobové. V posledních týdnech se ale druhá fotka začala šířit také jako údajný důkaz ruského útoku na osobní vlak na Ukrajině.

Jako první s tímto nepodloženým tvrzením přišel uživatel twitteru Paleoman M.D. 14. října 2022. Ačkoli uživatel později uvedl, že si uvědomuje, že fotka pochází ze Srbska, a svůj tweet prý nemyslel vážně, jeho příspěvek se začal šířit dál. Vyvolal následně také vlnu tweetů a jiných příspěvků, ve kterých uživatelé uváděli původ fotky na pravou míru a často kritizovali Západ za to, že údajně používá nesouvisející fotku k očernění Ruska.

V kontextu námi ověřovaného příspěvku je ale třeba připomenout, že se nám pomocí zpětného vyhledávání obou fotek ani jednu z nich nepodařilo najít v médiích, kde by byly prezentované jako doklad dění na Ukrajině. Toto ničím nepodložené tvrzení se tedy objevovalo na Twitteru a jiných platformách, v médiích však nikoliv.

Fotky zničeného vlaku tedy autor námi ověřovaného příspěvku správně umisťuje do Srbska roku 1999, nemá ale pravdu v tom, že by „prebehla médiami fotka zbombardovaného vlaku s civilistami na ukrajine“. Ve skutečnosti s tímto tvrzením přišel anonymní uživatel na Twitteru a šířilo se po sociálních sítích, do médií se ale fotka v tomto kontextu nedostala. Z těchto důvodů jsme v rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook označili příspěvek jako částečně nepravdivý.